هورمون ملاتونین در شب و هنگام خواب افزایش می یابد.

تنفس مطلوب هم نیازمند ریتم و نظم طبیعی خود است تا بتواند سلامتی بدن را تضمین کند. وقتی که همه چیز در هماهنگی باشد بدن بهتر عمل خواهد کرد.

✳️ ۵- بی صدا نفس بکشید
سرفه، خروپف و عطسه همان تنفس نامطلوب در لباس مبدل هستند. ما به راحتی از این صداها می گذریم، اما یک الگوی تنفس که شامل تعداد زیادی از این موارد (عطسه، سرفه و …) می شود به بدن آسیب سختی می رساند. یک تنفس صحیح و آرامش به دنبال آن شامل حذف همه ی این موارد است.

قبل از اینکه ما آه بکشیم و یا سرفه کنیم یک نفس عمیق می کشیم که منجر به تنفس نامنظم می شود. خروپف هم به این معناست که ما ناچاریم سریع تر کمبود هوا را جبران کرده و نفس بکشیم.

بسیاری از ما زمانی که صحبت می کنیم سریع تر و با صدای بلندتر نفس می کشیم، همه ی این سروصداها منجر به تنفس نادرست می شود.

?راه های درست نفس کشیدن

? آگاهی از تنفس …

از نوع تنفس تان در ساعات مختلف روز آگاه شوید. برای این کار زنگ ساعت گوشی خود را برای هر یک ساعت روشن کنید و بعد از هر بار خاموش کردن زنگ آن، به نوع تنفستان در آن یک ساعت بیندیشید. آیا تنفس شما آرام، منظم، در سکوت، عمیق و یا از راه بینی بوده است؟ برای بهبود این شرایط چه باید کرد؟

?تنفس از راه بینی ….

دهانتان را ببندید و زبان تان را به کام بچسبانید و مطمئن شوید هم ورود و هم خروج هوا از راه بینی صورت می گیرد. اگر احساس گرفتگی بینی دارید، بهتر است سینوس هایتان را شستشو دهید.

? بازدم را طولانی کنید ….

یک بازدم طولانی آرامش را افزایش می دهد و موجب می شود استنشاق (دم) عمیق تر و موزون تر صورت بگیرد. در یک تنفس بهینه، باید دم ۲ تا ۳ ثانیه طول بکشد و پس از یک مکث ۲ تا ۳ ثانیه ای، بازدم باید ۳ تا ۴ ثانیه زمان ببرد.

? وضعیت صحیح

– حالت عمودی بدن موجب تنفس عمیق تر می شود و دیافراگم فضای بیشتری را اشغال می کند. افکار و احساسات شما تاثیر مثبتی بر نفس عمیق می گذارند و تنفس از راه بینی را آسان تر می کنند.

– شناخت بدن : بدن خود را بشناسید و از چگونگی متشنج شدن و یا آرام شدن آن در وضعیت های مختلف آگاه شوید. بدن آرام، تنفس موزون و آرام را آسان تر می سازد .

??

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،هیپنوتیزور،نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *