🥛تغذیه و‌ پوکی استخوان🥛🥑

تغذیه مناسب با مواد حاوی پروتئین و مواد معدنی (مانند کلسیم ، فسفر ، فلوراید ، روی ، منیزیوم ، و … ) و ویتامینهای لازم ( مانند ویتامین D , ویتامین C ، ویتامین k و ..‌.) نقش موثری در پیشگیری و درمان پوکی استخوان دارد .
بسیلری از مواد معدنی و ویتامینها از یک رژیم غذایی معمول به اندازه کافی به بدن می رسند و نباید در مصرفشان زیاده روی شود ، چون تجمع آنها در بدن تعادل سوخت و ساز بدن را مختل میکند .
ولی بعلت اینکه جذب کلسیم و ویتامین د با افزایش سن کم میشود .ضروری است که بعد از میانسالی در رژیم غذایی ‌توجه بیشتری به این دو ماده صورت گیرد .

شیر و لبنیات حاوی پروتئین ، کلسیم و ویتامین د مورد نیاز می باشند .افرادی که شیر گاو را نمی توانند تحمل کنند یا اضافه وزن دارند می توانند از شیرهایی که پایه گیاهی دارند مانند شیر سویا ، شیر بادام و… استفاده کنند .🥛🥛🥛
میزان نیاز روزانه کلسیم بالغین ۱۰۰۰ میلی گرم است .که ‌پس از ۵۰ سالگی این نیاز به ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم افزایش پیدا میکند‌.
اگر وینامین D در بدن کافی نباشد کلسیم نمی تواند در‌بدن جذب ‌شود .
نور‌ آفتاب و رژیم غذایی در تامین ویتامین D موثرند .
امروزه بعلت شیوع کمبود ویتامین D .بعضی از مواد غذایی منجمله شیر را با ویتامین د غنی میکنند تا بخشی‌ از ‌نیاز روزانه افراد تامین گردد .
ماهی، جگر ، تخم مرغ ، روغن کنجد ، روغن نارگیل ، منابع سرشاری از ویتامین د هستند .
علاوه بر مصرف روزانه شیر و لبنیات‌
مواد زیر را فراموش نکنید :
بادام ، کنجد ، فندق و مغزها
سبزیجات مانند کلم، بروکلی ، پونه ، شلغم ، هویج و …
میوه ها مانند موز ،آووکادو ،سنجد، انجیر ، آلو سیاه ، پرتقال و …🥑🍊🥦🥕🍓🍇

مصرف سیگار ، الکل و نوشابه های گاز دار مانع جذب کلسیم میشود .
مصرف قهوه و پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز را در حد اعتدال نگه دارید و مصرف نمک را به حداقل برسانید .

مکملهای کلسیم و ویتامین D :
در افرادی که نمی توانند کلسیم و ویتامین د کافی را از مواد غذایی جذب کنند ، اغلب توصیه می شوند .
در مواردی هم نیاز به مصرف داروهای بازجذب کننده کلسیم و یا سایر داروها تحت نظر پزشک خواهد بود .

ادامه مطلب : ورزش و‌ پوکی استخوان

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *