?تغذیه و‌ پوکی استخوان??

تغذیه مناسب با مواد حاوی پروتئین و مواد معدنی (مانند کلسیم ، فسفر ، فلوراید ، روی ، منیزیوم ، و … ) و ویتامینهای لازم ( مانند ویتامین D , ویتامین C ، ویتامین k و ..‌.) نقش موثری در پیشگیری و درمان پوکی استخوان دارد .
بسیلری از مواد معدنی و ویتامینها از یک رژیم غذایی معمول به اندازه کافی به بدن می رسند و نباید در مصرفشان زیاده روی شود ، چون تجمع آنها در بدن تعادل سوخت و ساز بدن را مختل میکند .
ولی بعلت اینکه جذب کلسیم و ویتامین د با افزایش سن کم میشود .ضروری است که بعد از میانسالی در رژیم غذایی ‌توجه بیشتری به این دو ماده صورت گیرد .

شیر و لبنیات حاوی پروتئین ، کلسیم و ویتامین د مورد نیاز می باشند .افرادی که شیر گاو را نمی توانند تحمل کنند یا اضافه وزن دارند می توانند از شیرهایی که پایه گیاهی دارند مانند شیر سویا ، شیر بادام و… استفاده کنند .???
میزان نیاز روزانه کلسیم بالغین ۱۰۰۰ میلی گرم است .که ‌پس از ۵۰ سالگی این نیاز به ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم افزایش پیدا میکند‌.
اگر وینامین D در بدن کافی نباشد کلسیم نمی تواند در‌بدن جذب ‌شود .
نور‌ آفتاب و رژیم غذایی در تامین ویتامین D موثرند .
امروزه بعلت شیوع کمبود ویتامین D .بعضی از مواد غذایی منجمله شیر را با ویتامین د غنی میکنند تا بخشی‌ از ‌نیاز روزانه افراد تامین گردد .
ماهی، جگر ، تخم مرغ ، روغن کنجد ، روغن نارگیل ، منابع سرشاری از ویتامین د هستند .
علاوه بر مصرف روزانه شیر و لبنیات‌
مواد زیر را فراموش نکنید :
بادام ، کنجد ، فندق و مغزها
سبزیجات مانند کلم، بروکلی ، پونه ، شلغم ، هویج و …
میوه ها مانند موز ،آووکادو ،سنجد، انجیر ، آلو سیاه ، پرتقال و …??????

مصرف سیگار ، الکل و نوشابه های گاز دار مانع جذب کلسیم میشود .
مصرف قهوه و پروتئین های حیوانی مانند گوشت قرمز را در حد اعتدال نگه دارید و مصرف نمک را به حداقل برسانید .

مکملهای کلسیم و ویتامین D :
در افرادی که نمی توانند کلسیم و ویتامین د کافی را از مواد غذایی جذب کنند ، اغلب توصیه می شوند .
در مواردی هم نیاز به مصرف داروهای بازجذب کننده کلسیم و یا سایر داروها تحت نظر پزشک خواهد بود .

ادامه مطلب : ورزش و‌ پوکی استخوان

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *