نیاز های معنوی و تجارت معنویت

امروزه انسان های زیادی با نیاز معنوی مواجه هستند.نیاز معنوی نیاز انسان به معنای زندگی است.

نباز به اینکه زندگی٫پوچ و تکراری نبوده وانتخاب های ما بیهوده و عبث نباشند.هنگامی که انسان های زیادی دچار نیاز معنوی و جستجوی معنا باشند٫فروشندگان زیادی نیز پیدا می شوند که تجارت معنویت به راه می اندازند.

اگر جستجو گران معنویت٫ابزاری برای افتراق بین معنویت اصیل و معنویت قلابی نداشته باشند٫مشکلاتشان بیشتر می شود.

بر این اساس ٫چند وجه افتراق مهم بین معنویت اصیل که مولد و شکوفنده است و معنویت تقلبی که مخرب و فریبنده است را ذکر می کنیم:

  1. معنویت مولد٫انسان را واقع گرا می کند.به او کمک می کند واقعیت زندگی را ببیند و با آن کنار بیاید.ساده لوحی و خیال بافی اگر رنگ ولعاب معنوی به خود بگیرد٫چیزی جز معنویت مخرب نیست.انسانی که معنویت مولد را یافته باشد ٫تنبلی و کوتاهی نمی کند وانتظار

ندارد چیزی را به دست آورد که برای آن تلاش نکرده است٫

در این صورت هر گاه با وجود تلاش و برنامه ریزی هوشمندانه ٫چیزی را که انتظار داشته به دست نیاورد٫به حکمت الهی ایمان دارد و برآشفته و نا امید نمی شود.

اما در معنویت قلابی ٫به انسان وعده داده می شود که از راههای غیر معمول و جادویی و معجزه آسا و با تلاش اندک ٫ به نتایج بزرگی دست خواهند یافت و به انسان ها تضمین می دهند که این راهها به طور قطع به موفقیت خواهند انجامید!

معنویت واقعیت گریز ٫معنویت تقلبی است.

2.معنویت مولد٫انسان را مسئول میکند.معنویت در انتخاب لحظه به لحظه ما تجلی می یابد.چنین دیدگاهی٫زندگی را به صحنه یک بازی پر شکوه آگاهانه و مسئولانه تبدیل می کند. اما معنویت مخرب انسان را فریب می دهد.و به انسان ها وعده میدهند که با تعلیمات خاص ان ها

افراد می توانند روز به روز بر درجات بالا تر معنویت و عرفان قرار گیرند.

این چنین باوری٫انسان ها را مغرور می کند و فرد تصور میکند که نصبت به یک سال گذشته معنوی ترو بالا تر است!

این باعث می شود انسان ها عجول و حریص شوند وبدتر از همه انها را دچار خود فریبی و غرور کند و باعث این توهم در آنها میشود که انسان هایی که خارج از حلقه تعلیمات انان قرار دارند ٫به خدا نزدیک ترند!

3.معنویت مولد٫کار آیی شغلی و اجتماعی انسان را بهتر می کند.کسی که برای زندگی معنا قائل است٫به اجزای زندگی بی اعتنا نیست.او کارش را زیبا و تمیز و مرتب انجام می دهد اما در معنویت قلابی ٫افراد به وظایف شغلی و اجتماعی شان کم اعتنا می شوند.آنان تصور می کنند تنها مناسک و مراسم آنهاست که ارزش معنوی دارد و وظایف شغلی اجتماعی دون هستند و آنها را فقط باید برای رفع تکلیف انجام داد!

گزیده ای از کتاب آزاده زندگی کنیم دکتر سر گلزایی

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

One comment on “نیاز های معنوی و تجارت معنویت

  1. پاتانجلی : « یوگا عبارت است از بازداشتن و متوقف ساختن آگاهی از پذیرش قالبهای محدود و بسته است ،
    یا به عبارتی دیگر فرو نشاندن جان است در خاموشی .»
    یوگا راه وروشی عملی است برای کسب تعادل ، آرامش و سلامت .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *