شاخه های اصلی یوگا


1- هاتا یوگا (یوگای جسمی) که شامل حرکات مختلف بدنی برای رسیدن به سلامت است.

2- لایایوگا (یوگای توجه به خدا) که شامل دستوراتی جهت نزدیک شدن به خدای بزرگ و ایمان داشتن به لطف خداوند است.

3- دهیانا یوگا (یوگای فکری) که مربوط به تمرین های تمرکز ذهن روی اندام های مختلف و تقویت فکر و روح است.

4- راجا یوگا (یوگای تعقل) که شامل توصیه هایی درباره ی مبارزه با احساسات، و برنامه­ هایی برای وقوف به حقیقت است.

اما فراموش نشود که در تمام شاخه های یوگا ، هدف اصلی ایجاد یگانگی بین روح انسان و حقیقت است و برای رسیدن به این یگانگی باید مراحل مختلفی را پیمود که عبارتند از:

1-یاما(پرهـــــیز) 2- نیاما (بــــررسی) 3- آســـانا (وضعیت بـــــدنی، که ابـــــزارش جـــــسم فیزیــکی اســـــت) 4- پرایاناما (علم کنترل تنفس) 5- پراتیاهارا (غلبه بر احساسات یا بازگشت به خویشتن یا جمـع کردن حواس به درون) 6-  دهـــارانـــــــا (تمــــرکـــز ذهــــــــن) 7- دهـــی یـــــانـــــا (مــراقــــبه یــا کنتــــــرل احســــــاســـات) 8- سامادهی (درک حقیقت یا روشن بینی).

یاما و نیاما: به اصول اخلاقی معروفند.
یاما (انظباط اجتماعی) : پرهیز و یا همان انظباط اجتماعی که فرمانهای اخلاقی و معنوی جهانی است این فرمانها به یوگی کمک می کنند خود درون دیگران را مانند خود درون خویش بشناسد.

پیمانهای اصلی یاما : 1-آهیمسا (آزار نرساندن)  2-ساتیا (صداقت)  3-آستیا (دزدی نکردن)  4-آپاریگراها (عدم وابستگی)  5- براهماچاریا (پرهیزگاری، پرهیز از شهوت)

نیاما (انضباط فردی) : قوانین پالایش خویشتن است.

پیمانهای اصلی نیاما : 1- شاوچا (خلوص،پاکی)  2- سانتوشا (قناعت، رضایت)  3- تاپاس (ریاضت  یا کوشش بی وقفه و مداوم برای رسیدن به هدف)  4- سوادهیایا (مطالعه خود یا همان مطالعه کتب مقدس)  5- ایشوارا پرانیدهانا(تسلیم در برابر خدا).

هدف از نوشتن این مطلب شناساندن قسمتی از هاتا یوگا (یوگای جسمی) و شرح حرکات مفید بدنی است که با اجرای آنها شما سلامت جسم خود را تأمین می کنید و مسلماً فکر سالم نیز در بدن سالم خواهد بود.

معنی هاتا یوگا

کلمه «ها» سمبل نیروی مثبت بدن «خورشید» و «تا» سمبل نیروی منفی بدن «ماه» است پس هاتا یوگا یعنی اتحاد نیروی مثبت و منفی.حدود 70% بیماریها منشأ ذهنی دارند نه بدنی، آمار این قبیل بیماریها موجب شگفتی است و وابستگی بین ذهن و بدن قابل اثبات است یوگا و فنون تعلیمات آن از گذشته های دور ، بصورت شفاهی و رمزی از استاد به شاگرد منتقل شده است . یکی از فواید یوگا کشف ذات درونی یا خویشتن خویش است. وضعیتی از هوشیاری که ذهن خاموش است و بدن تجدید قوا می­کند تازه می شود و به سلامتی کامل دست می یابد.

یوگی کیست؟

یوگی کسی است که وجود خود را فتح کند ، کسی که آرامش درونی او را سرما و گرما، اندوه و شادی ، توهین و احترام نتواند برهم زند، کسی که هستی اش بر شخصیتی عالی استوار است و قدرتهای باطنی اش با دانش و معرفت خارج از جهان مادی سیراب شده است. احساس بزرگ او به خاک و طلا یکسان می نگرد.

امروزه یوگا به عنوان ورزش مخصوص برای بهسازی روح و جسم نه تنها مورد قبول مردم بلکه پزشکان و روان شناسان قرار گرفته است. آیا می دانید که هر شبانه روز 1440 دقیقه است و اگر 20 دقیقه از آن را به یوگا اختصاص دهید برای سالم سازی روح و جسم شما کافی خواهد بود.

اهمیت تنفس صحیح در مکتب یوگا از ارکان مهم به حساب می آید. تنفس در یوگا با نفس کشیدن معمولی تفاوت کلی دارد چه بسا اکثراً تنفس معمولی را که موجب ارائه حیات است به درستی انجام نمی دهیم، که نتیجه اش بسیاری از نارسائیها و عوارض است که بدانها مبتلا هستیم.

در مکتب یوگا عقیده بر این است که غیر از اکسیژن ماده حیاتی دیگری در کائنات وجود دارد که آن را پرانا می نامند. پرانا نیروی حیاتی است و تنفس تجلی ظاهری پراناست. با اجرای روشهای درست تنفسی می توان این ماده لطیف را کنترل و جذب کرد . (برای مهار بیماریها) قرارگاه پرانا قلب است.

پیرو یوگا یعنی کسی که آگاه بر دانش این راز است از هیچ نیروئی بیم ندارد زیرا او بر کلیه تجلیات نیروی های عالم تسلط یافته است.

نکاتی در تعالیم یوگا

1-  هر روز صبح زود به ندای درونی پاسخ گویید و برای اجرای تمرینات تنفسی آماده شوید ، تمرینات را در هوای آزاد یا یک اطاق تهویه شده و خشک شروع کنید چون تمرینات تنفسی نیاز به تمرکز فکر دارد لذا باید در اطاق تنها بود تا توجه به افراد دیگر معطوف نگردد.

2-  قبل از اجرای حرکات یوگا رفتن به دستشویی ضروری است.

3-  قبل از شروع به تمرینات تنفسی مجاری بینی و حلق را با آب تمیز کنید.

4-  یوگا باید با لباس نخی نازک و راحت انجام شود.

5-  مناسب ترین زمان برای انجام یوگا صبح ها قبل از صبحانه است. ظهرها قبل از ناهار و شبها قبل از شام.

6-  هرگز نباید در مقابل پرتوهای مستقیم آفتاب به یوگا پرداخت.

7-  حرکات یوگا باید حداقل سه الی سه ونیم ساعت بعد از غذای معمولی و یا دو ساعت بعد از یک غذای سبک انجام شود.

8-  پس از تمرینات بلافاصله حمام نگیرید بلکه حدود نیم ساعت استراحت کنید چنانچه در طول تمرین عرق کرده اید عرق خود را با حوله پاک نکنید بلکه محل آن را با دست ماساژ دهید با بدن عرق دار خود را در معرض هوای خشک و سرد قرار ندهید.

9-  وقتی که تمرینات تمام شد یک فنجان شیر یا غذای مختصری صرف نمایید و از پرخوری بپرهیزید.

یوگا به زبان ساده به معنی اتحاد است، اتحاد من با انرژی الهی، اتحاد با خود درون (خویشتن) پاتانجلی اولین کسی است که تعلیمات یوگا را به صورت مدون در آورده است.

About Alireza

سطح سواد چندانی ندارم و زندگینامه ام سراسر لغزش و ایراد است. در همه زمینه ها مبتدی هستم. علاقمند به یادگیری علوم مطرح شده در این سایت هستم و خوشحال می شوم که اساتید دست این حقیر بی بضاعت را نیز بگیرند. این سایت را در جستجوهایم پیدا کردم و فکر نکنم که فقط به زنان اختصاص داشته باشد. برای همین هم عضو شدم تا از مطالب مفید و به روز آن استفاده نمایم.

2 comments on “شاخه های اصلی یوگا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *