برنامه ریزی پیش از بارداری

 

برنامه‌ريزي پيش از بارداري
 
 
 
سپيده زرين کفش
ماما
در جامعه امروز، يک زوج از هر 6 زوجي که در سن بچه‌دار شدن ازدواج مي‌کنند داراي مشکل مربوط به باردار شدن و رساندن موفق بارداري به سر منزل مقصود هستند. به نظر مي‌رسد فقر تغذيه‌ و استرس، اساس و بنياد بسياري از موارد مشکلات باروري را تشکيل مي‌دهد.
در آقايان، کمبود روي، غذاهاي فست فود، عفونت‌هاي مزمن و مصرف الکل، بر قدرت باروري تأثير مي‌گذارد، در خانم‌ها، مهار کننده‌هاي باروري عبارتند از اضطراب، استرس عاطفي، کم خوني شديد و عدم تعادل هورمون‌ها. نتايج پژوهش‌هاي جديد حاکي از آن است که مواد آلوده کننده، بقاياي مواد شيميايي موجود در غذا، آب و مواد پلاستيکي در ناباروري زن و مرد مؤثر است و هورمون‌ها را دچار اختلال مي‌کنند.
نکته‌ي حائز اهميت آن است که اگر نگران نتايج بررسي‌هاي انجام شده با گياهان هستيد و فکر مي‌کنيد گياهاني مانند علف چاي، جينکوبيلوبا و سرخارگل (اکيناسه) بر مشکلات باروري تأثير دارند، بايد بدانيد که اين گياهان فقط در آزمايشگاه و در لوله‌ي‌آزمايش روي تخمک هامستر مورد آزمايش قرار گرفته‌اند. هرگز احتمال ندارد که استفاده از اين گياهان در حيوان زنده يا انسان داراي همين اثر باشد. گياهان نيز مانند اغذيه‌ي‌ شفابخش توسط سيستم‌هاي آنزيمي موجود در بدن پردازش شده و در غالب موارد با احتمال بالقوه‌ي مسموميت، خنثي مي‌شوند.
اهميت تغذيه در بارداري موفق
طبيعت مي‌کوشد تا از هر راه ممکن، بقاي حيات زندگي جديد را تأمين کند. همه مي‌دانيم استفاده از رژيم غذايي و شيوه‌ي‌ زندگي خوب، حداقل 6 ماه پيش از تلاش براي باردار شدن براي هم مرد و هم زن لازم است.
  • تا 40% موارد، در مشکلات باروري ،مرد علت ناباروري به شمار مي‌آيد. در برنامه‌ي‌ تغذيه‌يي باروري مردانه بايد از يک دوره‌ي کوتاه پاکسازي استفاده کرد و سپس از غذاهاي سرشار از روي، چربي‌هاي سالم امگا 3، مقداري گوشت و ساير غذاهاي سرشار از پروتئين‌، حداقل شيريني و اغذيه‌‌ي لبني و مقدار زيادي غلات سبوس‌دار استفاده نمود.
به اين جيره‌ي غذايي بايد 400 واحد بين‌المللي ويتامين E طبيعي هم افزود. نتايج بررسي‌هاي جديد نشان مي‌دهد مصرف ويتامين E به طور قابل توجه سبب بهبود تحرک اسپرم و باروري در مردان مي‌شود. نتايج آزمايش‌ انجام شده حاکي از آن است که مصرف روزانه 500 ميلي‌گرم اسيد آمينه‌ي ال-کارنيتين L-carnitine سبب تقويت کيفيت اسپرم در مردان دچار ضعف باروري مي‌شود.
به غير از مواردي که اضافه وزن شديد وجود دارد استفاده از رژيم‌کاهش وزن در دوره‌ي‌پيش از باروري کار خوبي نيست. روزه گرفتن يا محدود کردن شديد غذا بر بيضه‌ها، تأثير مستقيم دارد. معمولاً دو ماه پس از بهبود رژيم‌ غذايي، قدرت باروري مردان افزايش مي‌يابد.
برنامه‌ي‌ تغذيه‌ي‌ باروري براي خانم‌ها شامل استفاده‌ي فراوان از سالاد و سبزي، قند بسيار کم و مقدار کمتري از غلات سبوس‌دار و مغزها مي‌باشد. ميزان چربي اشباع شده در اين جيره‌ي‌ غذايي بايد کم باشد ولي بايد سرشار از اسيدهاي چرب ضروري موجود در سبزي‌هاي دريايي (جلبک‌ها) و روغن‌هاي امگا 3 باشد.
توصيه‌مي‌شود در مرحله‌ي‌ پيش از بارداري از مصرف گوشت پرهيز شود ولي مي‌توان از ماهي و غذاهاي دريايي استفاده کرد. در صورتي که در پرورش گوشت و مرغ از آنتي‌بيوتيک و هورمون استفاده نشده باشد، استفاده از اين نوع گوشت جايز است.
هر روز صبح يک فنجان چاي سبز بنوشيد. نتايج يک بررسي جديد حاکي از آن است خانم‌هايي که روزانه از اين چاي استفاده مي‌کنند سريع‌تر باردار مي‌شوند.
نکته‌ي مهم آن است که پيش از بارداري، وزن خود را به حدطبيعي برسانيد. در خانم‌هايي که داراي افزايش وزن هستند احتمال ايجاد مسموميت حاملگي و بالارفتن فشارخون در دوران بارداري افزايش مي‌يابد.
در خانم‌هايي هم که به شدت کم وزن هستند، احتمال زايمان زودرس يا پائين‌بودن وزن نوزاد به هنگام تولد وجود دارد. 6 تا 18 ماه پس از تغيير جيره‌‌ي غذايي، قدرت باروري خانم‌ها افزايش مي‌يابد.
هم خانم‌ها و هم آقايان بايد مصرف چربي اشباع شده در جيره‌ي غذايي خود را در حدود 10 درصد نگاه دارند. بايد به ويژه از مصرف غذاهاي شيرين و گوشت‌هايي پرهيز کرد که در تهيه‌ي آنها از نيترات‌ها يا هورمون‌ استفاده شده است. مثل گوشت‌هاي قرمز و گوشت‌هاي دودي و فرآوري شده، استفاده از شيرين‌کننده‌هاي مصنوعي مانند آسپارتام aspartame به خصوص براي نوزاد زاده نشده خطرناک است.
اهميت عادات شيوه زندگي
از مصرف سيگار، کافئين (چاي و قهوه) و الکل بپرهيزيد، نرمش سبک انجام دهيد و در صورت امکان هر روز صبح زير آفتاب بنشينيد. به تناوب از دوش آب گرم و سرد استفاده کنيد يا به تناوب از کمپرس سرد و گرم روي شکم و کيسه‌ي بيضه قرار دهيد تا گردش خون در دستگاه توليد مثل افزايش يابد. استفاده از جلسه‌هاي درمان با ماساژ و تمرين تنفس عميق به ويژه در زمان راه رفتن طولاني ‌با يکديگر بسيار سودمند است.
استفاده از ويتامين‌ها، املاح معدني و گياهان نيز کمک مي‌کند. ميان ناباروري و فقدان ويتامين‌C  در مردان و زنان ارتباط موجود است.

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *