پیشگیری از زایمان زودرس

 

پيشگيري از زايمان زودرس
 
 
 
سپيده زرين کفش
ماما
سازمان غذا و داروي آمريکا داروي تزريقي هيدروکسي پروژسترون کاپروات hydroxyprogesterone caproate با نام تجارتي Makena را براي کاهش خطر زايمان پيش از موعد preterm delivery پيش از هفته‌ي 37 بارداري در خانم‌هاي بارداري تأييد کرد که سابقه‌ي حداقل يک مورد زايمان پيش از موعد خود انگيخته داشته‌اند.
نيت برآن نيست که از اين دارو در خانم‌هايي استفاده شود که چند قلو باردارند يا دچار ساير عوامل خطرساز زايمان پيش از موعد هستند.
          سازمان FDA اين دارو را بر حسب قوانين تسريع‌ تأييد آژانس تأييد کرده است. طبق اين قانون داروهاي اميد بخش براساس منافع جنبي پاياني تأييد مي‌گردند که در اين مورد کاهش احتمال زايمان پيش از هفته‌ي 37 بارداري است تا به اين ترتيب بتوان منافع باليني دارو را پيش بيني کرد.
طبق اين قانون، کارخانه‌ي سازنده پس از تأييد فرآورده‌، بايد براي اثبات منافع باليني دارو، بررسي‌هاي اضافي انجام دهد. در حال حاضر براي آنکه مشخص شود در پيامد نوزاداني که از مادران مصرف کننده‌ي اين دارو به دنيا آمده‌اند چه مسايلي بروز مي‌کند، يک کارآزمايي بين‌المللي در حال انجام است. اين گونه پيامد‌ها شامل کاهش تعداد نوزاداني است که زنده نمي‌مانند يا کمي پس از زايمان دچار مشکلات جدي سلامت مي‌شوند.
دکتر Sandra Kweder قائم مقام دفتر داروهاي جديد در مرکز ارزيابي و پژوهش FDA مي‌گويد: «زايمان پيش از موعد در ايالات متحده يکي از مسايل قابل توجه بهداشت عامه است و اين دارو ، نخستين داروي تأييد شده توسطFDA است که اختصاصاً براي کاهش اين خطر به کار مي‌رود.
اين دارو هفته‌يي يک بار به صورت تزريق در هيپ مورد استفاده است. درمان بايد از هفته‌ي 16 شروع شود و آغاز درمان نبايد ديرتر از هفته‌ي 21 بارداري باشد.
سازمان FDA، داده‌هاي مربوط به ايمني و تأثير بخشي ماکنا را طي يک کارآزمايي باليني غيرانتخابي دو سو ناآگاه در چند مرکز بازبيني کرده است. اين بررسي، روي 463 خانم 16 تا 43 ساله انجام شده که همه بارداري‌ يک قلو داشته ‌و سابقه‌ي تولد زودرس قبلي خود به خود داشته‌اند.
در ميان خانم‌هاي تحت درمان باماکنا، درمقايسه با 55% خانم‌هاي گروه شاهد، 37% پيش از هفته‌ي‌ 37 زايمان کرده‌اند.
در يک بررسي جداگانه رشد کودکاني مورد ارزيابي قرار گرفته‌ است که مادران‌شان در گروه شاهد بوده‌اند. در اين بررسي، کودکان 5/2 تا 5 ساله بدون توجه به درمان مادر به هدف‌هاي مشابه‌ دست يافته‌‌اند. بررسي تأييد کننده‌يي که در حال انجام است و مشابه بررسي پيگيري شيرخواران است به سال 2018 پايان خواهد يافت. انتظار مي‌رود در آن بررسي 580 تا 750 شيرخوار برحسب تعداد محل‌هاي بررسي و مادراني که خواستار شرکت در بررسي هستند، شرکت داشته باشند.
شايع‌ترين عارضه‌ي جانبي گزارش شده با ماکنا عبارتند از درد، تورم ياخارش در محل تزريق، کهير، تهوع و استفراغ. واکنش‌هاي جدي ناگوار اندک بود، تنها يک گزارش مبني برلخته شدن خون در ريه و نيز عفونت در محل تزريق وجود داشت.
سازمان FDA به سال 1956، هيدروکسي پروژسترون کاپروات را با نام تجارتي Delalulin براي استفاده در زنان باردار تأييد کرده بود. انديکاسيون‌هاي تأييد شده‌ي اين دارو تهديد به سقط بود ولي کارخانه‌ي سازنده‌ به سال 2000 به عللي غير از مسايل ايمني تقاضاي جمع آوري اين دارو را از بازار کرده بود.
هفته نامه پزشکی امروز

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *