انگیزه هایی برای بیشتر خندیدن

1390/06/21

انگيزه‌هايي براي بيشتر خنديدن

در اين گزارش مي‌خواهم چند ويژگي مثبت و سودمند خنده را با شما در ميان بگذارم تا با خواندن آن‌ها انگيزه‌ي شما براي هر چه بيشتر خنديدن و پيوستن به باشگاه‌هاي خنده دوچندان شود.

دشمن شماره‌ يك استرس
•    خنده با كاستن از غلظت هورمون‌هاي استرس‌زاي شناور در خون، آثار استرس را برطرف مي‌كند. پژوهشي كه به‌تازگي در مورد پنجاه نفر از متخصصان فناوري اطلاعات در بنگلور هند انجام شد نشان داد كه پس از خنده، ميزان هورمون استرس (كورتيزول) در آنان بسيار پايين آمد.

هورمون‌هاي شادي‌آفرين
•    خنده به رهاسازي آندورفين منجر مي‌شود. آندورفين ماده‌ي مخدري است كه خود بدن مي‌سازد و افزون بر تسكين ‌دادن دردها، حامل پيام‌هاي مهر و دلبستگي و احساس دلسوزي و گذشت نيز هست.

تقويت دستگاه ايمني
•    خنده با افزودن بر ميزان سلول‌هاي ايمني ضد ويروس، ضد عفونت و ضد سرطان،  به تقويت دستگاه ايمني بدن مي‌پردازد. همچنين ميزان ايمونوگلوبين A را افزايش مي‌دهد كه نخستين خط دفاعي بدن در برابر ويروس‌هاي عفوني چون سرماخوردگي به‌شمار مي‌رود.
•    بر پايه‌ي يافته‌هاي دكتر لي اس برك خنده مي‌تواند فعاليت سلول‌هاي قاتل را كه وظيفه‌ي محافظت از ما در برابر سرطان را به عهده دارند بهبود بخشد. (پژوهش‌هاي باليني 1989).  لابوت ضمن تأييد يافته‌هاي دكتر برك، نتيجه مي‌گيرد كه خنده به بهبود تقويت ايمني بدن مي‌انجامد. (خبرنامه‌ي پزشكي رفتاري، 1990) در پژوهشي كه در دانشگاه واترلوي كانادا انجام گرفت نشان داده شد كه خنده ايمونوگلوبين‌هايA  و G را افزايش مي‌دهد.

اكسيژن‌رساني و ورزش‌
•    خنده قلب و عروق را حسابي ورزش مي‌دهد. يك دقيقه خنده‌ي از ته دل، ضربان قلب را افزايش مي‌دهد و اگر خنده ده دقيقه ادامه يابد، ضربان قلب به اندازه‌ي استفاده از دستگاه‌هاي ورزشي بالا مي‌رود.
•    به گزارش دكتر فراي، خنده ورزشي عالي است. او يك دقيقه خنده‌ي از ته دل را با ده دقيقه پارو زدن يا دويدن برابر مي‌داند. لويد نشان داده خنده آميزه‌اي است از دم عميق و بازدم كامل كه منجر به تهويه‌اي مطبوع و آرامش و رهايي عميق مي‌شود. (خبرنامه‌ي روانشناسي عمومي، سال 1938)

افزايش گردش خون
•    خنده اندام‌هاي داخلي را ورزش و ماساژ مي‌دهد و گردش خون به اندام‌هاي گوارشي و لنف‌ها را افزون مي‌كند.
•    خنده با افزايش گردش خون، مواد زايد را از سلول‌ها تخليه مي‌كند و بدن را در اوج آمادگي‌ قرار مي‌دهد.
•    افزايش گردش خون در عضلات صورت، چهره را گلگون و درخشان مي‌كند.

هوش هيجاني
•    بازي‌هاي دسته‌جمعي براي رشد مهارت‌هاي اجتماعي و هوش هيجاني كودكان بسيار حياتي است و محروميت از بازي مي‌تواند به ناراحتي‌هاي رواني، عاطفي، جسماني و مشكلات جسماني بينجامد.
•    خنده به بازيگوشي‌هاي كودكانه مي‌انجامد. پژوهش‌هاي جديد نشان مي‌دهند بزرگسالان بازيگوش و شاد همچنان به يادگيري مهارت‌هاي اجتماعي ادامه مي‌دهند و هوش هيجاني‌شان را تقويت مي‌كنند.

پويايي گروهي
•    سلول‌هاي آيينه‌اي مغز باعث مي‌شوند كه ما احساسات و هيجانات افراد پيرامونمان را بازتابانيم. بودن در كنار انسان‌هاي شاد و خندان، ما را از خنده‌هاي ايشان بهره‌مند و خنديدن را براي ما كاري راحت مي‌كند.
•    هرگاه چشم ما به چشمان كساني كه مي‌خندند مي‌افتد، سلول‌هاي آينه‌اي مغز، خنده‌هاي آنان را در ما باز‌مي‌تاباند. اين باعث مي‌شود ميزان هورمون‌هاي شادي آفرين بيش از پيش بالا برود و آثار استرس كاهش يابد.

تقويت روابط اجتماعي
•    ميزان روابط اجتماعي روزانه‌ي هر فرد با ديگران، معياري مهم در سلامتي و طول عمر به‌شمار مي‌رود. تمرين يوگاي خنده ـ به‌ويژه در باشگاه‌هاي خنده ـ به تقويت روابط اجتماعي همدلانه مي‌انجامد كه ثابت شده پس از خوراك و مسكن، مهم‌ترين عامل شادماني افراد است.

برون‌ريزي
•    خنده با از پيش رو برداشتن موانع، راه را براي رها شدن احساسات و هيجانات سركوب‌شده باز مي‌كند. احساسات و هيجانات سركوب شده ممكن است به ناراحتي‌هاي جسماني، رواني و عاطفي بينجامند و رهاسازي آنها مي‌تواند دگرگون‌ساز باشد. خنده شيوه‌اي عالي و بدون خشونت براي رهاسازي عاطفي و برونريزي به‌شمار مي‌رود.

اكسير جواني
•    به ادعاي بسياري از اعضاي پا به سن گذاشته‌ي باشگاه خنده، خنده با ورزش دادن و سفت و سخت كردن عضلات صورت، چين چروك را از بين مي‌برد و چهره را جوان و شاداب مي‌كند.
•    ورزش به عنوان يكي از راه‌هاي به تأخير انداختن پيري شناخته شده است. يوگاي خنده ورزشي ساده و لذت‌بخش براي همه‌ي گروه‌هاي سني است كه ميزان پيگيري و پايبندي به آن بالاست.

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،هیپنوتیزور،نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

4 comments on “انگیزه هایی برای بیشتر خندیدن

  1. خیلی مطلب جالب و آموزنده است ممنون خانم خالقی عزیز .روز جمعه و امروز حسابی از یوگای خندهء شما استفاده کردیم طبق معمول .

    • YY32&#8YY0;??? despues, hablaron de mujeres, castas y otros temas ?por favor subi algunas fotos de estos personajes !!Cada dia mejor !!un grande abrazo desde BrasilTu voto: 0  0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *