یوگای خنده

درود بر مربيان گرامي
باز سال نو ديگري در راه است و دگرگوني‌هايي در پيش. از راه رسيدن بهار هميشه اميد‌آفرين و انرژي‌بخش است و آموزه‌هاي بسياري براي ما دارد. بهار يعني اميد، يعني دگرگوني، تازه شدن و كهنه‌ها را دور انداختن، از نو شروع كردن، شكفتن و…
اما براي انسان خردمند هر فصلي مي‌تواند بهار باشد و هر روزش بهاري.  انسان خردمند همواره اميدوار است و آماده‌‌ي دگرگوني،  تازه شدن، شكفتن و خنديدن.
گذشت سال‌ها يادآور نكته‌اي ارزشمند است: اين‌كه زندگي بس كوتاه است و اگر غفلت كني، فرصت‌ها براي شاد زيستن، خنديدن و شكوفا شدن به‌تندي از دست مي‌رود. به قول حكيمي خردمند: «هنر زندگي اين است كه بياموزي هر لحظه‌ را به بهترين و شادترين شكل سپري كني!»
من در زندگي شخصي خود همواره مي‌كوشم پند اين حكيم فرزانه را آويزه‌ي گوش قرار دهم. به اين منظور آيين‌نامه‌اي براي زندگي خود دست و پا كرده‌ام كه آن را در قالب پيامي نوروزي با شما در ميان مي‌گذارم:
1.     پويايي: هميشه در حركت و پويا باشيد. بدانيد سكون برابر با افسردگي و پژمردگي است. بر پايه‌ي اصل «جنبش و حركت و هيجان مي‌آفريند» براي آفرينش احساس‌ خوب بايد فعاليت بدني انجام داد. مثل ورزش، رقص، و حتي بيل زدن باغچه!
2.     مثبت‌انديشي: دنيا و رويدادهاي آن همان‌گونه است كه شما مي‌بينيد. پس همه چيز را مثبت بايد ديد.
3.     دگرگوني: از تغيير و دگرگوني نترسيد و خودتان به پيشواز تغيير برويد. هرگز آزادي و امكان پيشرفت را فداي احساس امنيتي كه در عدم‌تغيير وجود دارد نكنيد. يادتان باشد «از اين ستون به آن ستون فرج است.»
4.     جرأت و شهامت: از چه مي‌ترسيد؟! گاهي خود ترس بيش‌تر از آنچه از آن مي‌ترسيم بلاي جان مي‌شود. جرأت و شهامت داشته باشيد و ريسك كنيد. پيروزي از آن كساني است كه ريسك مي‌كنند.
5.     پايداري: در برابر مسائل پايدار باشيد و جا نزنيد. هر مسئله‌اي كه در برابر شما قرار مي‌گيرد  براي محك زدن ميزان پايداري شما و تقويت آن است.
6.     زندگي در اكنون: خوشي و لذت راستين در همين لحظاتي است كه در حال گذرند. شادي‌ها‌تان را به آينده‌ي ناپيدا موكول كنيد و همين حالا و اكنون شاد باشيد.
7.     بزرگواري و بخشندگي: همواره بزرگوارانه زندگي كنيد و بخشنده باشيد.
8.     تازه بودن: نگذاريد روزهايتان تكراري شوند. چيزها و مطالب تازه يادبگيريد و بدانيد هرگز براي يادگيري دير نيست.
9.     نرمش‌پذيري: سفت و سخت نباشيد و نرمش نشان دهيد. جديت و منيت را كنار بگذاريد و نرم و روان زندگي كنيد.
10.                       شوخ‌طبعي: با افزودن چاشني شوخ‌طبعي به زندگي خود مزه‌ي آن را دلچسب‌تر كنيد. به گمان من خدا از همه شوخ‌طبع‌تر بوده كه ما را آفريده!
11.                       خنده: سرانجام اين‌كه در هر فرصتي مي‌توانيد از ارمغان خداداي خنده كمك بگيريد. راه‌ها و شيوه‌هاي آن را هم كه خوب بلديد!
 
هو  هو  هو  ها  ها  ها
مجید پزشکی

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *