آنیما و آنیموس

“آنیما(احساس های روحی زنانه موجود در یک مرد) و آنیموس(احساسهای روحی مردانه موجود در یک زن)

از نظر خود شناسی بد نیست بدانیم این دو واژه چی هستند!

آنیما” به معنای “روح” است و اصطلاحا به حالت های “احساسی و زنانه” و “آنیموس” نیز به حالت
های “مردانه و سخت” اشاره دارد.

“یونگ” که یکی از روان شناسان و روانکاوان بزرگ است، اعتقاد داشت همانطور که در جسم هر کدام از انسانها ـ چه زن و چه مرد ـ هورمونهای زنانه و مردانه وجود دارد، در روان آنها نیز حالتهای زنانه و مردانه وجود دارد. او زن درون مرد را “آنیما” و مرد درون زن را “آنیموس” نامید .

رابطه عشق و “آنیما و آنیموس” از نظر “یونگ”چیست ؟

یونگ “عشق” را تمایل ناخودآگاه،برای رسیدن به تعادل ویژگی های زنانه و مردانه در انسان می داند.

مثلا وقتی شما زن مطلق هستید ـ یعنی زنی که آنیمایی قدرتمند با آنیموسی کم رنگ دارد ـ عاشق و شیفته مردی کامل و مطلق می شوید. ـ یعنی مردی که آنیموس قدرتمند با آنیمایی کم رنگ دارد ـ در واقع چون روان ما نیاز به تعادل دارد و گاهی این تعادل را در خود ما پیدا نمی کند،آن را در بیرون از خود جستجو کرده و به صورت عشق خودش را به تکامل می رساند و برون فکنی می کند.

با این وجود عشق های آنیما و آنیموسی، اگر دارای شرایط لازم دیگر نبوده و صرفا محور یک رابطه قرار گرفته باشند ـ خصوصا در یک رابطه زناشویی که تنها بر این اساس و با کشش هیجانی زیاد به سوی ازدواج پیش رفته است ـ ممکن است بعد از گذشت چند ماه تا حداکثر 2 سال،معایب خودش را نشان دهد. چرا که انسان باید اساس تعادل را ابتدا در درون خود ایجاد کند نه دربیرون .

بنابراین اگرچه بسیاری از ما در ابتدا ـ و شاید تا حد مشخصی برای همیشه ـ جذب افرادی می شویم که به لحاظ ویژگی های مردانه و زنانه شان مکمل عاطفی ما بوده ـ و این امر گاه از ویژگی های ذاتی و اجتناب ناپذیر یک ارتباط،دوستی یا دلبستگی است ـ ،اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که بار عاطفی یک رابطه نباید تنها بر دوش کشش لذت بخش و پر جذبه آنیما و آنیموسی مان باشد.

(ل.آ)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *