خنده درمانی و یوگای خنده

به نام خدا

 

تاريخچه ي خنده درماني و چگونگي پيدايش يوگاي خنده

 

نويسنده : مجيد پزشکي

 

در تاريخ خنده درماني نوين، نام هاي بسياري مطرح است که صحبت درباره ي همه ي آنان در اين مجال نمي گنجد. در اينجا فقط به کساني اشاره مي شود که الهام بخش پيدايش يوگاي خنده بوده اند.

 

نورمن کازينس ( نويسنده ي سرشناس )

«نورمن » در کتابي با نام « کالبدشناسي يک بيماري » که در سال 1979 منتشر کرد، ماجراي مبتلا شدنش به يک بيماري خطرناک و کشف آثار مثبت خنده و ديگر هيجانات مثبت در مبارزه با آن را شرح داد. او متوجه شد که 10 دقيقه خنديدن، دردهايش را به مدت دو ساعت تسکين مي دهد. ماجراي «نورمن» جوامع علمي را تکان داد و الهام بخش پژوهش هاي بسياري در اين زمينه شد.

 

ويليام فراي (روان پزشک و استاد دانشگاه استنفورد کاليفرنيا ):

دکتر «فراي» به سبب پژوهش هايي که در اواخر دهه ي 60  ميلادي درباره ي آثار جسماني خنده انجام داد، «پدر خنده درماني» لقب گرفت. او ثابت کرد که بيشتر دستگاه هاي بدن، تحت تاثير خنده ي شديد قرار مي گيرند و در يکي از پژوهش هايش نشان داد 20 ثانيه خنده ي شديد و حتي ساختگي مي تواند ضربان قلب را 3 تا 5 دقيقه افزايش دهد. همچنين ثابت کرد که خنده ي از ته دل، بدن را به خوبي ورزش مي دهد و احتمال ابتلا به عفونت هاي تنفسي را کاهش مي بخشد. او نخستين فردي بود که کشف کرد خنده باعث توليد «اندروفين» (مسکن طبيعي) در بدن مي شود.

 

دکتر لي برک (استاد دانشکده ي پزشکي دانشگاه لوما ليندا ) :

دکتر « لي برک » و همکارانش در حوزه ي ايمني شناسي رواني ـ عصبي با الهام از کارهاي « نورمن کازينس » دست به انجام پژوهش هايي در زمينه ي آثار جسماني خنده ي از ته دل زدند. در يکي از اين پژوهش ها، بيماران دچار سکته ي قلبي را به دو گروه تقسيم کردند. گروه نخست، تحت معالجات درماني معمول قرار گرفتند و گروه دوم هر روز به مدت نيم ساعت به تماشاي فيلم هاي خنده دار پرداختند. پس از يک سال مشخص شد گروه دوم، کمتر به بي نظمي ضربان قلب (آريتمي) مبتلا مي شدند، فشار خون و هورمون هاي استرس شان پايين بوده و به داروهاي کمتري نياز داشتند.

 

دکتر هانتر (پچ ) آدامز ( پزشک ) :

« پچ » پس از ايفاي نقشي جاودان در فيلمي ساخته ي « رابين ويليامز »، با بازگرداندن خنده به بيمارستان ها و عملي کردن شعار « درمان بايد رابطه اي انساني و از روي عشق باشد نه معامله اي تجاري »، ميليون ها نفر را تحت تاثير قرار داد. او مدير و بنيان گذار موسسه اي در زمينه ي پزشکي کل گراست که از سال 1971 تاکنون به هزاران نفر خدمات رايگان عرضه کرده است. « پچ » در پيدايش دلقک هايي که در مراکز درماني به خنداندن بيماران مي پردازند ، نقشي برجسته داشته است .

 

دکتر مادان کاتاريا (پزشک ) :

اين پزشک هندي ساکن شهر « بمبي » ، هنگامي که سرگرم نوشتن مقاله اي با عنوان « خنده بهترين طبيب است » براي يک مجله ي بهداشتي بود، با يافته هاي تازه ي پژوهشگران در زمينه ي منافع بي شمارخنده روبرو شد.
او که فردي عمل گرا بود، بي درنگ تصميم گرفت تاثير خنده را در خودش و ديگران ببيند. بنابراين ساعت 7 صبح روز سيزدهم مارس سال 1995 به پارکي در نزديکي منزل شان رفت و با جذب چهار نفر، نخستين «باشگاه خنده »را به راه انداخت. ديري نپاييد که تعداد آنان افزايش يافت و به پنجاه نفر رسيد.
روزهاي نخست ، دايره وار مي ايستادند ، کسي به وسط مي آمد و با تعريف لطيفه يا ماجرايي خنده دار، ديگران را مي خنداند . همه از اين کار لذت مي بردند و تا پايان روز، احساس خوبي داشتند.
دو هفته بعد، مشکلي پديد آمد؛ هيجان لطيفه هاي خنده دار تمام شد و کم کم کار به جايي رسيد که حتي دو نفر از اعضاء خواهان بسته شدن باشگاه شدند.
دکتر «کاتاريا » از آنان خواست فقط يک روز به او فرصت دهند تا « تحولي » ايجاد کند و بحران را فرو نشاند. آن شب، او تا صبح بيدار ماند و سرانجام توانست راه حل را بيابد ؛ بدن انسان قادر به تشخيص خنده ي واقعي و طبيعي از خنده ي ساختگي نيست و هر نوع خنده، مواد شيميايي شادي بخش توليد مي کنند.
صبح روز بعد ، موضوع را با اعضاء در ميان گذاشت و از آنان خواست در کنار هم به تمرين خنده ي ساختگي بپردازند. آنان با شک و دو دلي بسيار ، پيشنهاد او را پذيرفتند. نتيجه، شگفت آور بود. در برخي، خنده ي ساختگي به سرعت به خنده ي طبيعي تبديل شد و به دليل مسري بودن خنده، ديگران نيز خيلي زود به خنده افتادند ؛ خنده اي که از اين طريق برخاست، نزديک به ده دقيقه ادامه يافت.
دکتر «کاتاريا » با آگاهي از اينکه راه هاي ديگري جز تعريف لطيفه و شوخي کردن براي برانگيختن خنده وجود دارد ، برخي تمرين هاي ساختگي خنده را ابداع کرد که شامل درآوردن اداهاي مختلف و روش هاي ديگري بود که در دوران شروع کار به ذهنش رسيد. بعدها با ترويج روحيه ي بازيگوشي کودکانه، تکنيک هاي ديگري را براي سرايت خنده در ميان جمع ابداع کرد.
دکتر «کاتاريا » و همسرش که هر دو يوگا تمرين کردند، متوجه شباهت هايي بين خنده و تمرين هاي تنفسي يوگا موسوم به « پراناياما » شدند و عناصري از اين دانش باستاني را ـ از جمله تمرينات تنفس عميق که اين روزها در بين تمرين هاي مختلف خنده انجام مي شود ـ وارد تمرينات خنده کردند. نتيجه ، پديد آمدن «يوگاي خنده » بود: آميزه اي از تمرينات تنفس عميق، حرکات کششي و تمرينات خنده اي که روحيه ي بازيگوشي کودکانه را ترويج مي دهد.
جنبش باشگاه خنده با حضور پنج نفر در سال 1995 به راه افتاد و همچون شعله هاي آتش، به سرعت سراسر هند را در برگرفت.
اکنون يوگاي خنده تبديل به جنبشي جهاني شده و بيش از 5500 باشگاه خنده در 60 کشور دنيا داير است.

منبع: مجله ي شادکامي و موفقيت شماره ي 66

انتخاب مقاله : آ . آزاد

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *