راههای غلبه بر عصبانیت

راههای غلبه بر عصبانیت
1- آرمیدگی –( انجام تکنیک های آرامش )
2- بازسازی شناختی – منظور اینست که هر فردی به راحتی می تواند افکارش را تغییر دهد .
3- مسئله گشایی – شامل یادگیری و انجام دادن فعالیت هایی است که یا به محرک آزار دهنده یا به هیجانهای منفی مثل خشم و اضطراب ، ( که بوسیله محرک هایی که از طریق شراطی شدن به صورت علامت خطر در آمده اند ) پایان دهد .
4- ورزش – که نه تنها سلامت جسمی را بهبود می بخشد بلکه به تسکین اعصاب و سلامت روانی نیز کمک می کند .
5- شوخ طبعی – نرمان کازنیز(1979) در کتاب خود با نام – آناتومی بیماری – خاطر نشان می کند که ده دقیقه خنده از ته دل اثر تسکینی قوی بر درد و ناراحتی دارد. شوخ طبعی باعث خوش بینی می شود .
6- اجتناب- دوری از عوامل عصبانیت زا
7- داشتن شخصیت تیپ B– یکی از طبقه بندی های شخصیتی ، قرار دادن افراد در دو تیپ A , B می باشد . افراد تیپ A مبارزه جو ، بی حوصله ، رقابت پیشه و پرخاشگرند – تند را ه می روند ، تند حرف می زنند ، و کلاً از رفتار کند و افراد کند بدشان می آید.
افراد تیپ B زندگی را آسان می گیرند و بیشتر به کیفیت آن توجه دارند آنها کمتر جاه طلب ، کمتر بی حوصله ، و بیشتر منظم و محتاط اند . با تغییر شخصیت از A به B می تو ان از شدت عصبانیت کاست.
8- تغییر محیط ، زمانی که عوامل محیطی – اجتماعی محرک عصبانیت اند راه حل تغییر محیط است .
9- ارتباط بهتر – خونسردی در روابط از وقوع فاجعه جلوگیری می کند .
10- زمان بندی – انسان همیشه در یک حالت ثابت روحی ، روانی نیست و افراد با یکدیگر متفاوتند بنابراین مسائل باید در زمان منا سب مطرح شوند تا نتیجه بخش باشند .
11- آزمون مصون سازی – هدف از این روش که به وسیله – مایکنبام ، مطرح شده ، ایجاد مهارتهای مقابله با موقعیت های استرس زا است .
نواکر (1975) این روش را برای کمک به افراد ، در کنترل خشم ، در موقعیت های مولد عصبانیت با موفقیت به کار بست .
12- خود کنترلی بندورایی – که توسط بند ورا مطرح شده و دارای سه مرحله بوده :
الف – توجه ومشاهده اعمال و رفتار خود
ب – قضاوت در مورد اعمال و رفتار خود
ج – پیامدهای شخصی
در این روش یادداشت دفعات عصبانیت در طول روز و مقایسه آن با روزهای بعد و پاداش یا تنبیه برای شدت و ضعف آن می توان موثر باشد.
اصل عصبانیت چیست ؟
دکتر چارلز اسپیل برگرعصبانیت را چنین توصیف می کند :
شرایطی مبتنی بر ا حساس که شدت آن از یک ناراحتی بی اهمیت تا یک عصبانیت و خشم شدید د رتغییر است .

آیا خشم خود را به گونه ای سازنده بروز می دهید ؟
هیچ خشمی بی دلیل نیست اما کمتر دلیل قانع کننده ای برای آن وجود دارد در تمامی مکاتب و مذاهب – خشم – سمبل شر و آتش و پشیمانی و ویرانگری معرفی شده است . پرخاشگری باید هدفمند و دارای بار تربیتی باشد. منطق درکلام همیشه پیروز است. حرف و عمل هر دو باید حق باشد چرا که با عمل زشت حرف حق به جایی نمی رسد . نقطه ضعف طرف مقابل را نباید به خود انتقال داد.
پرخاشگری خلاق
به دو دلیل خشم خود را به شکلی سازنده ابراز کنید . اول اینکه با این کار احساس ناراحتی خود را تخلیه می کنید . در غیر اینصورت ممکن است که منجر به اقداماتی تلافی جویانه شود . دوم اینکه می تواند روشی باشد که به اشخاص انگیزه بدهد تا رفتارشان را اصلاح کنند . اما وقتی خشم و پرخاشگری را با هم اشتباه می گیریم نمی توانیم احساسات خود را بروز دهیم .
دکتر جورج باخ – روانشناس کالیفرنیای و مشاور امور زناشویی با زوج هایی کار کرده که خشم خود را به شکلی مخرب ابراز می دارند و به این نتیجه رسیده که زوج هایی که نمی توانند خشم خود را به شکلی سازنده بروز دهند اغلب روابط بدی دارند . او و بسیاری از متخصصان معتقدند که احساساتی منفی از نوع خشم را می توان به شکلی مثبت جهت داد. آنها معتقدند که باید از روش پرخاشگری خلاق استفاده کرد. به این شکل که ابراز خشم باید به گونه ای باشد که به طرف مقابل احساس بدی ندهد و از عزت نفس او نکاهد .
هوش هیجانی
از پله پایین بیا – از تهدید و خشونت بپرهیز
تو باید از پله پایین بیایی تا آدم خوبی بشوی – نه برای تحسین دیگران – پایین بیا چرا که خشم ، زندگی ات را تباه می کند .
بسیاری از افراد عصبانی هر روز از خشم خود به عنوان راهنما استفاده
می کنند . اما قبل از اینکه برای همیشه در دنیای خشم گم شوند باید از شر آن خلاص شوند .

پایین آمدن از نردبان به راه خروج ختم می شود .
از کجا شروع کنی ؟ ساده است . اول از همه بدترین ها را متوقف کن . از بالای نردبان شروع کن و پله پله پایین بیا . قبل از اینکه خسارت بیشتری وارد کنی از پله ها پایین بیا و به خشونت پایان بده .
این مقاله به تو یاد می دهد که چطور از چهار پله نردبان پایین بیایی .
یازده قانون برای فرود از نردبان خشم
1- برای متوقف کردن خشم صحنه را ترک کن
2- اخم هایت را باز کن و آرام باش
3- از کنترل دیگران دست بکش
4- تفاوت ها را بپذیر
5- در خواست کن – تحکم نکن
6- پاداش بده – مجازات نکن
7- آرام صحبت کن – توهین نکن
8- مسئولیت حرفها و اعمالت را بپذیر
9- با دیگران محترمانه رفتار کن
10- به دیگران بگو از چه چیز ناراحت هستی روراست و بی پرده و مؤدب با ش
11- از ضمیر « من » استفاده کن
قانون اول
خشم قابل پیش بینی است و علائم هشدار دهنده دارد و تو باید علائم هشداری مربوط به خودت را شناسایی کنی . علائم جسمانی مانند : تعرق ناگهانی ، خشک شدن گلو ، و بالا رفتن آدرنالین. یا افکاری مانند : بس است دیگر ، او حق ندارد و ….. یا اعمالی مانند : قدم زدن متوالی ، مشت های گره کرده و هوار کشیدن ، اگر متوجه شدی داری این کارها را انجام می دهی و نمی توانی فوراً جلوی خودت را بگیری بلافاصله صحنه را ترک کن .
قانون دوم
روش های وارهیدگی برای افرادی که مشکل عصبانیت دارند خیلی مهم است دلیلش ساده است جسم هم زمان نمی تواند هم بجنگد و هم وارهیده باشد بیشتر مردم عصبانی خودشان متوجه نمی شوند چه قدر تنش دارند اما دارند و تنش آنان مایه خشمشان است .
قانون سوم
هدف قدرت و سلطه جویی است وسیله هم خشم و خشونت است. خشونت همیشه به معنای از کوره در رفتن نیست اغلب از این و آن می شنویم که می گویند نمی دانم چه شد یک دفعه از خود بی خود شدم . قبل از اینکه بسوزی از محل صاعقه دور شو .
از تعقیب و گرفتن دست بردار …. دنبال کردن و گرفتن دو نوع خشونت است و حق خلوت و آزادی لحظه ای را از آدم می گیرد . تو باید یادبگیری حرفت را فقط یکبار بزنی و بعد بنشین سر جایت و آرام بگیر . اگر مردم را کلافه نکنی خیلی بهتر به حرفت گوش می کنند.
قانون چهارم
وقتش است واقعیت را بپذیری . مردم متفاوت با تو فکر می کنند کار و عملشان با تو فرق دارد . د رمقایسه با تو چیزی متفاوت از زندگی می خواهند تو باید همه را همان طور که هستند بپذیری نه آن طور که خودت دلت می خواهند باشند .
قانون پنجم
درخواست کن – دستور نده . بابت آنچه می خواهی بگیری خدا را شکر کن اما ، اگر هم جواب منفی شنیدی ، نزاکت را فراموش نکن .
قانون ششم
افراد عصبانی چیز زیادی از پاداش نمی دانند ، آنها بیشتر از تنبیه سر رشته دارند « این کار را بکن و گرنه وای به حالت »
که چه ؟ تو که تا ابد نمی توانی بدین منوال ادامه دهی . شاید تهدید و مجازات، افرادی را که دوستشان داری بترساند. فقط همین.

منبع :دنیای زیبای یوگا

(ل.آ)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *