هنر انعطاف پذیری

تنها از یک چیز در هراسم و آن هم این است که شایسته ی رنج هایی که کشیده ام نباشم .        (داستا یو فسکی )

ما همیشه قادر نیستیم جلوی وقوع حوادث بد را بگیریم. اما فراموش نکنیم که نمی توانیم مانع وقوع اتفاقات خوب هم شویم و این در حالی است  که در اغلب مواقع اصلا انتظار رخدادهای خوب و مثبت را نداریم.

زندگی دائما در حال حرکت به سوی جلو و در حال پیشرفت است و در این مسیر اجازه می دهد تا اشتباهات در پی زوایای زندگی پنهان شوند.

انسان  دارای قدرتی است که می تواند تاثیرات مثبتی بر روی حوادث بگذارد تا جایی که نهایتا آن حوادث بهترین نتیجه ممکن را برای فرد حاصل آورند.

درد و رنج می تواند درخشش و نور بیافریند و همانند تب ،ما را مجبور کند که عمیق و پرتلاش زندگی کنیم.   (می سارتون )

نقطه اصابت

در آغاز تحمل رنج و درد بسیار زجر آور است . طوری که تمام تلاش شما در جهت خاتمه دادن به اندوهتان است، حال به هر قیمتی که شده است. اما احساس هایی را که تجربه می کنید می کنید مانع شفا یافتن و بهبود شما نمی شود.در واقع تمامی آنها وسیله ای برای رها شدن شما از این شکل هستند.اشکهای شما تمامی تصورات اولیه شما را نسبت به حقیقت پاک کرده و آنها را تغییر می دهد.

ممکن است مقاومتتان کم شود ،احساس سرخوردگی و شکست کنید ،تواناییتان را از دست بدهید ،دچار عدم اعتماد به نفس شوید و در نهایت مرگ و فنا را بپذیرید.اما هرگز نمی توانید پایه های زندگی خود را از آنچه که مبتلا بوده است مستحکم تر بنا سازید مگر اینکه شالوده ی وجودتان پایه و اساس زندگیتان شود.

در این مسیر و سلوک درون ،بهترین و بالاترین آموزش ،صبوری در برابر رنج و اندوهتان است. شما خیلی زود در می یابید که بدون انجام هیچ کاری وتنها با کمک احساستان مهمترین کار ممکن را می توانید انجام دهید به طوری که بر پایه آن حقیقت وجودیتان می تواند بنا شود.

گام اول  :

1- نفستان را حبس کنید.

تنفس شما به منزله تنفس قلب و روح شما است.قلبی که همیشه وجودتان را به سوی بهبودی و شفا سوق می دهد.

2-جان پناهی بیابید.

جایی که تنها مختص به شماست و شما را با آغوش باز می پذیرد.جایی برای تجدید قوا و احساس آرامش .جایی که در هنگام پیروزی و موفقیت یا به سبب شکست و نا امیدی به آنجا بروید.این به آن معنی است که شما در هر حال هستید و حضور دارید .پس تا زمانی که هستید همه چیز ممکن می شود.

3-شمع اشک دار روشن کنید.وتا آخرین لحظه ای که می سوزد در کنار آن بنشینید.

گریستن نه تنها حزن آور نیست بلکه شفا بخش وجود است.احساساتی نظیر اندوه ،غم ،ماتم ،عصبانیت ،شرم و ترس و…با روشن شدن فتیله و سوختن شمع به شما هجوم می آورند…

همچون زبانه های آبی و نارنجی درون پارافین ذوب شده شمع بر خودتان زبانه بکشید ،یعنی هزاران بار به خودتان بگویید ((بیش از اندازه در خشم و اندوه غرق شده ام .))آن را رها کنید و سعی کنید به حال سابقتان برگردید.

4-در انجام کارها از دیگران کمک بگیرید.

وبه خود بگویید آنقدر قوی و محکم هستم که عشق و محبتی را که دوستان و عزیزانم به من هدیه کرده اند به وقت نیازشان به انها باز گردانم.

5-خود را رها سازید.

گاهی اتفاقاتی هستند که شما قادر به کنترل تمامی آنها نیستید.پس :

خودت را با درماندگی و تنها با کورسوی امیدی بر روی امواج سیاه رها کن و بدان این امید هرگز از بین نمی رود.

6-نامه ای برای بیان شرح حالتان بنویسید.و با نوشتن تمام احساسات منفی و عصبانیتتان بر روی کاغذ خود را تخلیه کنید.

7-درد و رنج را برای تطهیر و پالایش جسم و رو حتان تجربه کنید.

قربانی شدن در محراب ایمان و اعتقاد ،عصبانیت را مبدل به همدردی و شفقت می کند.

8-به دیدار دوستانتان بروید و به صحبت ها و درد و دل های آنها گوش دهید.

سپاس گزار و قدردان باشید.

9-در خلوت و تنهایی اشک نریزید.

می توانید برای رنجی که می برید در تنهایی به حدی اشک بریزید که سرانجام ناامید شوید .ویا می توانید هنگامی که می گریید ،خداوند نیز در کنارتان باشد و با شما اشک بریزد.پروردگاری که من ستایش می کنم

این چنین است.پروردگار من منبع درد و رنج من نیست.او آفریدگاری است که در غم و اندوه هم با من شریک می شود و اوست که به من قول داده است هرگز لازم نیست بار مصیبتم را به تنهایی بر دوش کشم.

10-شکایاتتان را مستقیم به درگاه الهی ببرید.

به گفته یکی از عرفا: شایسته ترین حالت هنگام عبادت ترس و نگرانی از این است که خودمان تصور کنیم دارای خطا و عیب و گناه هستیم . خضوع و خشوعی با این نومیدی در شخص ایاد می شود که باعث ایجاد انگیزه شده و جراتی برای دستیابی و رسیدن به تقرب الهی در فرد ایجاد می کند.حتی اگر کمر شما در زیر درد و اندوه خم شود ،شما در آستانه ی رویدادی مقدس ایستاده اید.

11- بهترین عاقبت و نتیجه را پیش بینی کنید .

امیدواری شما عامل تعیین کننده سرنوشتتان است.

همواره خود را برای هر چیزی و هر اتفاقی آماده و مهیا کنید اما به خاطر داشته باشید که تنها چشم انتظار بهترین ها باشید.

12- جرات داشته باشید.

اگرچه خداوندگار سرنوشتتان نیستید ،اما می توانید نا خدای کشتی روحتان باشید.  (فیلیپ بریک من )

نوشته :

(کارول اورسبورن )

مترجم :هنگامه بهمن نیا

 

(ل.آ)222051_420654827997694_1353055129_n

3 comments on “هنر انعطاف پذیری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *