شكرگزاری، راه رسیدن به آرامش

آنچنان در فكر و نگران هستیم كه اغلب فراموش می‌كنیم برای ارزیابی مسیری كه تاكنون پیموده‌ایم، نیم نگاهی به گذشته بیندازیم.

آیا افرادی را می‌شناسید كه در ظاهر صاحب همه چیز هستند، شغل عالی، زندگی مرفه، منبع درآمد مكفی اما با این‌حال، نگران و مضطربند و احساس خوشبختی نمی‌كنند؛ در حالی‌كه افراد دیگری را می‌شناسید كه حداقل در ظاهر چیز زیادی ندارند ولی با این وجود، شاد و بشاش به‌نظر می‌رسند؟
آیا متوجه شده‌اید كه روزانه چقدر به فكر كمبودها و كاستی‌های زندگی هستیم و یا مرتبا در ترس از دست دادن به سر می‌بریم؛ كمبود حقیقی یا ترس از دست دادن زمان، منبع درآمد، پول، سلامتی، توانایی، مهارت و انرژی؟ مطمئن بودن یا احساس از دست دادن روابط، كنترل، انگیزه، لذت، حمایت، تسلط، موفقیت، اعتبار، اعتماد، اطمینان، عشق و قدرشناسی، همگی موضوعاتی هستند كه بخش عظیمی از گفت‌وگوها و افكار ما را به‌خود مشغول داشته‌اند.
زمانی كه توجه‌مان مرتبا روی كاستی‌ها و كمبودها متمركز است، به‌خصوص هنگامی‌كه به درست یا به غلط، احساس می‌كنیم كه در مورد آن هیچ كاری از دستمان برنمی‌آید، ارگانیسم بدن در برابر این عجز و ناتوانی، به‌صورت استرس واكنش نشان می‌دهد. كاملا مشخص است كه ما همان چیزی خواهیم شد كه مرتبا به آن فكر می‌كنیم و روی آن تمركز داریم.
تمركز روی نقص‌ها و كمبودها به‌خودی خود بد نیست و چه بسا همانند موتوری موجب حركت انسان شده و او را به عمل وامی‌دارد. اما زمانی كه این كمبود با حس عجز و ناتوانی همراه شود، در آن صورت ارگانیسم بدن به‌صورت اضطراب و استرس از خود واكنش نشان می‌دهد.

بنابراین تمرینی به شما پیشنهاد می‌شود كه اگر مرتبا آن‌را انجام دهید، بدون شك می‌توانید وضعیت ذهنی خود را بهبود ببخشید، استرس و اضطرابتان را كاهش دهید و چه بسا این روش به شما كمك كند تا بهتر بخوابید.
در این تمرین كه بیش از 5 دقیقه به‌طول نمی‌انجامد، شما باید به حس وفور نعمت وصل شوید و نعمت‌های بی‌شمار زندگی‌تان را جلوی چشمانتان بیاورید. زمانی كه احساس می‌كنید سرشار از نعمت هستید، این حس سبب می‌شود تا بتوانید در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌تان شكرگزاری را به‌جا آورید. همه چیزها و همه افرادی كه برایتان ارزشمند هستند و سبب می‌شوند تا شما از درون خود را غنی احساس كنید.
برای انجام این تمرین سؤالی كه باید از خود بپرسید این است:
اگر واقعا می‌خواستم شكرگزاری كنم، بابت چه چیزی در زندگی‌ام می‌توانستم شاكر و حق‌شناس باشم؟
شما می‌توانید این تمرین را صبح قبل از برخاستن از رختخواب، در هنگام اصلاح صورت یا دوش گرفتن، به هنگام پیاده‌روی روزانه، ورزش كردن، درون اتومبیل هنگام رفتن سر كار، داخل مترو، در راه برگشت به خانه از اداره در آخر روز و لحظه رفتن به رختخواب، انجام دهید.
•‌ هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوم، روزم را با این فكر شروع می‌كنم كه، در این جهان بیكران، وجود داشتن، نعمتی به تمام معناست و از اینكه می‌توانم نفس بكشم، زندگی كنم، ذره درخشانی از زندگی باشم و هنوز یك روز برای زندگی كردن پیش رو دارم، شكرگزار هستم.
•‌ سپس این شانس را جلوی چشمانم می‌آورم كه می‌توانم از حواس پنجگانه‌ام بهره ببرم، می‌توانم به زیبایی‌های طبیعت بنگرم، شاهكار هنری نقاشان بزرگ و خنده مردم را ببینم. به این شانس می‌اندیشم كه می‌توانم بوی غذاها و مطبوع‌ترین عطرها را حس كنم، می‌توانم نور خورشید، وزش باد و یا یك انسان را لمس كنم و نوازش آفتاب و باد را روی بدنم احساس كنم، می‌توانم طعم خوراكی‌ها را بچشم، می‌توانم به نوای موسیقی‌های مورد علاقه‌ام، به صدای كسانی كه دوستشان دارم، صدای رودخانه و وزش باد گوش فرا دهم.
• سپس خدا را به خاطر سلامتی كه در وجودم قرار داده، به خاطر انرژی كه به من توان حركت می‌دهد و این امكان را می‌دهد تا شروع به حركت كرده و كارهایم را انجام دهم، شكر می‌گویم.
• و بعد به كسانی كه دوستشان دارم فكر می‌كنم، افرادی كه به من عشق می‌ورزند و حضور آنها در زندگیم بركت بزرگی به‌شمار می‌آید. همسرم، فرزندانم، عروس و دامادم، نوه‌هایم، خانواده و دوستانم. زمانی‌كه به آنها فكر می‌كنم، صورتشان را به وضوح در ذهنم مجسم می‌كنم یا سعی می‌كنم محسنات‌شان را مد نظر آورم و از بركت وجود آنها در زندگیم، احساس كنم كه از نعمت و شانس بزرگی برخوردارم.
•‌سپس به خاطر مسافرت‌هایی كه تاكنون رفته‌ام شكرگزاری می‌كنم و مكان‌های خاصی را كه طی سفرهایم دیده‌ام دوباره در ذهنم مرور می‌كنم.
• به راحتی و آسایشی می‌اندیشم كه در زندگی روزانه از آن بهره‌مندم، به خانه‌ام كه در محیط گرم و صمیمی‌اش می‌توانم ملاقات‌های دلنشینی با فرزندان و دوستانم داشته باشم و اینكه از این شانس برخوردارم كه نزدیك محل سكونتم را طبیعت احاطه كرده است.
•‌ و از اینكه می‌توانم در كشوری زندگی كنم كه صلح و آرامش در آن حكمفرماست، از نعمت بزرگی برخوردارم و از این بابت كه می‌توانم توسط اینترنت به سهولت در كتابخانه‌های دنیا به اطلاعات نامحدودی دسترسی پیدا كنم و از این طریق در مورد تمام مطالب مورد توجه و علاقه‌ام چیزهای زیادی بیاموزم، شكرگزار هستم. از امكانات شگفت انگیزی كه فناوری در خدمت من قرار می‌دهد، قدردانی می‌كنم.
•‌ خدا را سپاس می‌گویم برای آنكه به شغل مورد علاقه‌ام اشتغال دارم و به خاطر افرادی كه این فرصت را برایم فراهم كرده‌اند تا در زندگی شخصی و از نظر شغلی پیشرفت كنم، به خاطر مهارت‌هایم و داشتن فرصت ملاقات با افراد جالب در زندگی شكرگزار هستم.

متوجه شده‌اید كه طی 3 الی 5 دقیقه، باید درونتان را سرشار از تمام چیزهایی كه در زندگی برایتان ارزشمند هستند كنید. البته كمبودها و كاستی‌ها همواره وجود دارند و راحت‌تر از نعمت‌ها به ذهن راه می‌یابند. اما در لحظاتی كه به نكات مثبت زندگی خود فكر می‌كنید، جایی برای نكات منفی در ذهن وجود ندارد.

About دکتر سلطانلو

یوسف سلطانلو دانشجوی دکترای دندانپزشکی قزوین و فارغ التحصیل تکنسین پرتز دندان دانشگاه تهران . عاشق روانشناسی: مدرس ان ال پی .خواب آگاهانه و هوش مدرن .تند خوانی و تقویت حافظه. ای اف تی کنترل فشار بدون دارو. رهای از افسردگی.کاهش وزن.کنترل ام اس.فراموشی خاطرات تلخ.بالا بردن اعتماد به نفس و.... محقق در ضمینه درمان ام اس و درد های مفاصل با نیش زنبور عسل مدرس ماساژشیاتسو مدرس rebt اموزش 504 لغت در 3 جلسه برای دانشجویان و علاقه مندان به زبان با روش نوین تضمینی تنها مدرس خواب آگاهانه در ایران و خاورمیانه مدرس زبان بدن و زبان نوزادان مدرس بیوریتم و یی چینگ. پیشگویی از آینده مدرس تائو وآرامش جسم و روح مدرس بین المللی یوگا خنده مدیر اجرایی شکستن رکورد خندیدن دست جمعی در دنیا در شهر قزوین عضو انجمن مهندسی بافت در دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی آموزش هیپنوتیزم به زبان ساده شاید باورنکنید اما درمان بی خوابی، معالجه حالات اضطراب، درمان حالات هیجانی ، درمان وسواس، درمان انواع ناتوانی ها و مشكلات جنسی و..بسیاری بیماریهای روحی .کاهش وزن و جسمی دیگر با هیپنوتیزم امکان پذیر است! شاگرد استاد بزرگ هیپنو و مترجم بیش از 100 جلد کتاب دکتر رضا جمالیان انتخاب 3 دوره جز دانشجوی فعال ایران موسس یوگای خنده در استان قزوین و نویسنده که کتابم درایران چاپ شد

One comment on “شكرگزاری، راه رسیدن به آرامش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *