هشدار پزشکان سوئدی به سالمندان

imagesهشدار پزشکان سوئدی به سالمندان

دانش پژوهان علوم پزشکی با استناد به نتایج مطالعات و بررسی هایی که به عمل آورده ، سالمندان ؛ به خصوص زنان سالمند را از مصرف مکمل های کلسیم ، برحذر داشته اند.
سبه گزارش پایگاه ” پزشکان بدون مرز ” ، نتایج پژوهش تازه پژوهشگران علوم پزشکی سوئد نشان داده که زنان سالمندی که روزانه بیش از 1400 میلی گرم از مکمل های کلسیم استفاده می کنند ممکن است با خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی روبه رو شوند.
به گفته پژوهشگران سوئدی صدها هزار زن و مرد سالمند مکمل های کلسیم مصرف می کنند تا از پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوانی خود پیشگیری کنند اما انجام این کار به جای آنکه از شکستگی استخوان پیشگیری کند باعث بروز حملات قلبی به خصوص در زنان سالمند می شود.
این پژوهشگران با استناد به یافته های خود از تحقیقات تازه اشان به مردان سالمند نیز هشدار داده که مصرف کلسیم ، احتمال خطر مرگ را در آنان افزایش می دهد .
گروهی از پژوهشگران سوئدی در دانشگاه ” اوپسالا ” به سرپرستی دکتر کارل میچانلسون استاد بالینی گروه علوم ارتوپدی جراحی در این دانشگاه ، وضعیت بیش از 61 هزار زن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و با بیش از 19 سال پیگیری دریافتند که 12 هزار زن فوت شده که بطور تقریب مرگ 4 هزار نفر از آنها ناشی از بیماری های قلبی ، عروقی بوده است ، حدود 1900 تن از آنان را نیز بیماری های قلبی از پای در آورده و 1100 براثر سکته مغزی در گذشته اند.
پژوهشگران سوئدی با انجام این تحقیقات دریافته که بیشترین نرخ مرگ و میر در میان زنانی بوده که روزانه 1400 میلی گرم کلسیم مصرف کرده بودند .(ف.ط)
پژوهشگران مزبور با این حال دریافته زنانی که کمتر از 600 میلی گرم کلسیم در روز مصرف کرده نیز در معرض خطر مرگ قرار گرفته بودند و این تحقیقات پژوهشگران را براین باور رساند که تغییرات ناگهانی که در میزان کلسیم موجود در خون بعد از مصرف این مکمل ها به وجود می آید ، عامل اصلی بروز این عوارض جانبی است ، مقادیر بالای کلسیم می تواند منجر به سفت و سخت شدن رگ های خونی و قلبی شود .
از سوی دیگر دکتر فریگ فونارو سخنگوی انجمن قلب آمریکا سالمندان را از مصرف کلسیم برحذر داشته و خاطرنشان ساخته افراد سالمند برای جلوگیری از از دست رفتن استخوانشان ، در رژیم غذایی خود کلسیم را افزایش می دهند و گمان داشته اند که افزایش کلسیم در رژیم غذایی با ویتامین D یا بدون ویتامین D می تواند سلامت قلبی عروقی را بهبود بخشند اما نتایج پژوهش های تازه نشان داده است که مصرف زیاد کلسیم نه تنها سلامت قلب و عروق را بهبود نمی بخشد بلکه ممکن است باعث خطر بیشتری از مرگ و میر ناشی از حوادث قلبی و عروقی همراه باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *