روشهای مودبانه برای “نه” گفتن

index
چرا «نه» تلفظش آسان است اما گفتنش سخت؟

کلمه «نه» یکی از کوتاهترین و ساده ترین کلمات برای تلفظ در فارسی است. اما دقیقاً همین کلمه، به زبان آوردنش سخت است. وقتی میخواهیم به دیگران «نه» بگوییم، میترسیم که احساساتشان را جریحه دار کرده یا ناامیدشان کنیم یا حتی بدتر، دیگر دوستمان نداشته باشند. در این مورد هم مثل همه کارهای دیگر، با تمرین مهارت بیشتری پیدا خواهید کرد. برای اینکه «نه» گفتن برایتان راحتتر شود، این راهکارها را امتحان کنید.

#۱ کلمه «ممنونم» را اضافه کنید

بااینکه کلمه «نه» به تنهایی خیلی خشن است اما اضافه کردن یک «ممنونم»، آن را بسیار دلپذیرتر میکند. وقتی از شما میخواهند کاری را انجام دهید که نمیخواهید، از طرف مقابل برای اینکه به فکر شما بوده تشکر کنید.

مثال: «نه ممنونم اما خیلی خوشحالم که من را برای همراهی دخترت به شهربازی انتخاب کردی.»

#۲ یک برنامه دیگر پیشنهاد دهید

وقتی کسی از شما میخواهد کاری را انجام دهید که چندان رغبتی به آن ندارید، کار دیگری را پیشنهاد دهید که میتوانید برای او انجام دهید.

مثال: «متاسفم نمیتونم هفته دیگه از پسرت نگهداری کنم اما اگه دوست داشته باشی میتونم از دوستانم بپرسم که وقت این کار را دارند یا نه.»

#۳ وقت بخواهید

به جای اینکه فوراً بگویید «بله» (و بعد بخاطر آن پشیمان شوید)، از طرف مقابل بخواهید چند روز به شما وقت بدهد که فکر کنید.

مثال: «خوشحال میشم کمکت کنم هفته دیگه انباری خونتو تمیز کنی اما نمیدونم برنامه هفته دیگم چیه. میتونم بعداً بهت خبر بدم؟»

#۴ بگویید که نیاز ندارید

به جای اینکه بخاطر خوردن لازانیایی که خواهرشوهرتان مدام تعارفتان میکند، خودتان را اذیت کنید، بگویید که سیر شده اید.

مثال: «الان سیر شدم ولی بدم نمیاد کمی با خودم ببرم خونه که بعداً بخورم.»

#۵ ساده بگیرید

گاهی وقتها مودبانه ترین راه برای «نه» گفتن این است که خیلی ساده بگویید «نه»! بدون هیچ توضیحی.

مثال: «متاسفم، نمیتونم»

مهمترین چیزی که باید بفهمید این است که گفتن «نه» کار زشت یا خودخواهانه ای نیست. درواقع اگر زیاد «بله» بگویید، ممکن است سلامت احساسی و جسمی خودتان را به خطر بیندازید و وقت کمتری را بتوانید صرف رسیدگی به کارها و اهدافی که برای خودتان مهم است صرف کنید.
ناتوانی برای «نه» گفتن همچنین ممکن است سطح استرس شما را هم بالا ببرد. براساس وبسایت کلینیک مایو (Mayo Clinic)، افراد باید قبل از متعهد شدن به انجام کاری میزان بله گفتن هایی که موجب استرس میشود را در نظر بگیرند.

اگر «نه» گفتن برایتان سخت است، بعضی از این روشهای مودبانه را امتحان کنید. حتی میتوانید با یکی از دوستان نزدیکتان این کار را تمرین کنید.

سایت پورتال جوانان

(ف.ط)

2 comments on “روشهای مودبانه برای “نه” گفتن

 1. «نه» کلمه ای ساده است، اما بسیاری از والدین استفاده از آن را در روش های خود دشوار می یابند. خوشبختانه، وقتی آن را به طور موثر و در هنگام مقتضی به کار می برید، توانایی گفتن «نه» می تواند به ابزار رفتاری قدرتمندی تبدیل شود. ( مثلاً نه گفتن به تعداد زیاد خواستن وسایل به هنگام خرید). کودک انسانی از 3 سالگی به بعد می تواند با پذیرش این نه و حتی ابراز آن، بیاموزد که دنیا جایی نیست که ما به همه ی خواسته های خود برسیم و دنیا جایی نیست که ما در همه حال انتظاراتمان برآورده شود!
  والدین به دلایل بسیاری «نه» گفتن را به کودکان شان دشوار می یابند نظیر:
  کمبود زمان:
  به نظر می رسد که امروزه والدین در شتاب هستند. دادن و خریدن آن چه کودک می خواهد آسان تر از وقت گذاشتن برای توضیح آن است که چرا آن را نمی خرید.
  ترس از ایجاد یک احساس:
  بسیاری از ما یک ویژگی و فکر تحریف شده ای را از دوران نوجوانی با خود به بزرگسالی آورده ایم و آن هم تماشاگران خیالی است! به همین دلیل احساس می کنیم که سایر افراد دارند به ما نگاه می کنند، در مورد ما قضاوت می کنند و به همین دلیل احساس شرمندگی می کنیم.
  پول زیاد:
  بسیاری از والدین این روزها پول دور ریختنی زیادی برای خرج کردن دارند. اما به این موضوع نمی اندیشند که با خرید خود چه پیامی را به کودکان منتقل می کنند؟!
  وقتی دائم تسلیم تقاضاها و درخواست ها می شویم ( در مورد خرید کتاب استثناء قایل می شویم) این پیام ها منتقل می شود که ؟
  • تو می توانی هر چه می خواهی داشته باشی:
  کوتاه آمدن، کودکی به بار می آورد که توقعات غیر منطقی از شما و جهان دارد. کودک توقع دارد به هرچه می خواهد برسد.
  • موضوع واقعاً این نیست که شما چگونه رفتارهایتان را مطرح کنید، فقط می توانید مدام بیشتر بخرید:
  کودکی که دائما می خرد، حس حیرت و شگفی از چیزهای جدید را از دست می دهد. توقعاتی بالا را کسب خواهد کرد و ای بسا حس قدردانی در او فروکش خواهد شد.
  • نمی توانم وقت بیشتری به تو بدهم، اما می توانم چیزهای زیادی به تو بدهم:
  اشیاء نمی توانند جایگزین وقت و توجه شما بشوند. اگر کودک توجه و کمکی از جانب شما دریافت نکند، در میان سایر چیزها، آن ها حس ارزش نهادن به خود را رشد نمی دهند. آنها هر روز اسباب بازی ها و وسایل خود را انباشه و مضاعف می بینند ولی حرمت نفس خود را در حال زوال و کاهش!
  • اگر دلخور شوی، به تو هدیه ای کوچک می دهم:
  وقتی کودکی با هر صدای بلندی هدیه ای دریافت می کند، درس خطرناکی می آموزد. یادمان باشد کودکان دیگر و دنیای واقعی آن قدر سخاوتمند نیست!
  گروه روان شناسی محمود حکیمی

 2. Pingback: کلیپ زیبا درمورد اپارات کودک نه خالی؟!اپارات کودک نبینی از دستت رفته - دیدچه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *