مقالات

تاثیرات کلاس مدیریت خشم وشادمانی درونی استاد فاطمه خالقی و تمرینات پالایش بر خود و رفتارمان

پروردگارا !

مرا ببخش که دیر به تو عشق ورزیدم . تو در درونم بودی و اما من به برون پرداختم .می دانم که فرصت کوتاه است و لی خوشحالم که تصمیم گرفته ام تنها از یک پنجره نگاه کنم .پنجره عشق الهی . چون تنها پنجره ای ست که رو بتو باز می شود .

خداوندا !

کمکم کن تا همیشه آگاه بمانم .پناهم باش تا مظلوم روزگار نباشم.و یادم بماند که تنها عشق تو برایم کافیست .

با سپاس و مهربیکران خدمت دوست و استاد عزیز و مهربانم سرکار خانم دکتر فاطمه خالقی

در این سالهایی که از محضرتان استفاده کردم شاید دوست و شاگرد خوبی برایتان نبوده ام  ولی در کنارتان چیزهای زیادی  آموخته ام که بابتشان تا ابد مدیونتان هستم و از شما بسیار ممنون و سپاس گزارم . از جمله  درس عشق و محبت  بی دریغ و بی منت و بدون چشمداشت و …

اولین درسی که از شما آموختم این بود که به جای اینکه آرزو کنم کاش شخص دیگری بودم   خود را همینگونه که خدا آفریده  بپذیرم و دوست داشته باشم. شاید آرزوی خیلی ها باشد که بجای من و موقعیتم باشند .

آموختم بهترین روز زندگیم روزی ست که تصمیم بگیرم (زندگیم مال خودم است )و من بدون هیچ عذر و بهانه مسئول خوب و بد آنم .و غیر خدا نباید به کسی تکیه کنم و وابسته شوم .

برای حفظ  آرامش و شادمانی درونی ام من تنها باید شاهد و ناظر شادی ها و غم ها بدون قضاوت و هم هویت شدن با آنها باشم .نباید از کسی عیب جویی کنم .و حق قضاوت کردن دیگران را تحت هیچ شرایطی ندارم . و فقط باید دنبال دیدن زیباییها  ، نیکی ها وخوبیها در دیگران باشم. از چیزی و مسئله ای فاجعه نسازم و زندگی خود و دیگران را بر هم نریزم .

نعمت زندگیم متعلق به من است .و تنها خود من مسئول کیفیت آن هستم پس نباید کلید کنترل خود و شادیم را دست دیگری دهم . چنین روزی شروع واقعی زندگی من است .

یادم باشد اگر شادی مرا فراموش کرده ،من او را فراموش نکنم و وسیله ای باشم برای شاد کردن دیگران .باید در هر لحظه توان خندیدن داشته باشم چرا که خداوند ما را برای جدی بودن و عبوس بودن نیافریده  و چه خوب است اگر همیشه خوشحال و سپاس گزار باشیم بابت اینکه هنوز زنده ایم و نفس می کشیم و از این دنیا و زیباییهایش لذت ببریم.

حتی در سخت ترین لحظات زندگی همچون نیلوفر زیبایی که در مرداب گل می دهد سرزنده و شاداب باشیم  .و ثابت کنیم در بدترین شرایط هم می توان خوب و شاد بود  .

و خدا وند را بابت روزها و شرایطی که لطفش را از ما دریغ نکرد و به بهترین صورت  ، دستمان را گرفت و آبرویمان را حفظ کرد سپاس گفت ، در خوشی ها و ناخوشی ها یادش بود ، قدردان نعمت ها ، رحمت ها و حکمت هایش بود .و درس بخشش و محبت از او آموخت  .ما بایدهمچون خداوند  قدرت بخشش خطاهای خود و دیگران را داشته باشیم  ، حتی اگر خطاها و آزارها از عمد یا غیر عمد بودند .تنها از گذشته ها و اشتباهاتمان درس بگیریم  بدون اینکه  افسوس  گذشته را بخوریم و احساس گناه کنیم و تنها برای رسیدن به موفقیت همچون  پلی از روی  آنها  بگذریم . چون ما آنچه از اشتباهاتمان می آموزیم در هیچ مدرسه و هیچ کتاب و نزد هیچ استادی نخواهیم آموخت .

هیچگاه از تقدیر و سرنوشتمان غمگین نباشیم . چون چند صباحی در این دنیا مسافریم و همه چیز چه خوب و چه بد می گذرد . یادمان بماند که خدای درونمان ما را به سوی مکان درست زندگیمان و همراهی با افراد درست هدایت می کند.و ما باید از اینکه خدا همیشه با ماست مسرور و خوشبخت  باشیم .چون او تنها کسی ست که خیر و صلاحمان را می داند .

خاطرمان بماند که انسانیت خود را به چیزی غیر از عشق و رضای الهی نفروشیم …نه به پول ،نه مقام ،نه شهرت ،نه زیبایی ،نه لذت و نه به عمر دراز و…و از اینها هویت نگیریم .

چون انسانهای بزرگ از دیگران از لحاظ ظاهر زیباتر نیستند ،خانه شان بزرگتر نیست ،ثروتشان هم بیشتر نیست و …بلکه آنها  تنها قلبی بزرگ و نگاهی مهربان و پر عشق و نور الهی و خداگونه دارند.

هر که شد محرم دل در حرم یار بماند                                      و آن که این کار ندانست در انکار بماند

اگر از پرده برون شد دل من عیب مکن                                     شکر ایزد که نه در پرده پندار بماند

(حافظ )

من در این کلاسها آموختم که اگر عزیزی و یا دوستی در حقم کم کاری و …کرد اشتباه نکنم و همه خوبی های قدیمی اش را فراموش نکنم. و وسط راهم از رفاقت با او سیر نشوم .

آموختم دوست داشتن ،گاهی وقت ها تحمل است .اینکه بتوانم با زخم های زندگی ام سرپا بایستم . دوست داشتن گاهی وقت ها ،زندگی ست همانند سینه ای بدون نفس . از مرگ قلب بدون عشق الهی آگاه باشم . قدرت از دست دادن را داشته باشم و این یعنی بزرگترین درس زندگی … یعنی رها بودن از وابستگی  به عزیزان و این دنیا و زرق و برقهایش .در همه حال شکیبا باشم و تسلیم رضای خداوند تا به آرامش عظیم الهی دست یابم.

یکی از زیباترین لحظات زندگیمان زمانی ست که حس می کنیم شجاعت رها کردن آنچه نمی توانییم تغییردهیم  (قانون پذیرش )را بدست آورده ایم. و این تجربه شیرین و بسیار لذت بخشی بود که با وجود تلخی هایی که برای دیگران داشت را تجربه کردم . و یادم بود که نباید از آن فاجعه بسازم  ، چون من در کلاسم آموخته بودم که هیچ چیزی مگر افکار منفی و ناامیدی نمی تواند مرا زندانی کند. و آرامش و شادیم  را بدزدد  ،هیچ چیز جز ترس مرا محدود نمی کند و هیچ چیز مگر عقایدم مرا کنترل نمی کند .

ودر اینجا با مرور خاطراتم  باز جا دارد تا یکبار دیگر از استاد عزیز و مهربانم تشکر و قدردانی کنم که ما را با سایه هایی که همیشه دنبالمان می کردند و ما  آنها را تنها در دیگران می دیدیم و می جستیم آشنا کردند .و بما آموختند چگونه عزت نفس مان را تقویت کنیم و افکار و رفتارمان را تغییر دهیم .تا زندگی بهتری  داشته باشیم .

(بقول کارل گاستاویونگ : مواجه ساختن فرد با سایه اش ، در واقع نشان دادن نورش به اوست . )

من به کمک استادم فهمیدم که توانایی دوباره برخاستن و جنگیدن با مسائل و سختی های   زندگی را دارم . شاید قبلا زنی حساس و زود رنج  و آسیب پذیر بودم ، اما اکنون با افتخار می گویم که به خواست خداوند و کمکهای دوستان این قدرت و توان را یافته ام که خیلی زود بر طوفان های زندگیم غلبه کرده و دوباره برای رسیدن به موفقیت بر خیزم .

چون آموخته ام بجای اینکه به دیگران تکیه کنم و دنبال حمایت دوستان و عزیزان باشم  با درایت عمل کرده و خودم ستون های قدرت و حمایت خود و عزیزانم باشم و از دیگران مراقبت کنم .

و تا جایی که در توانم هست تلاش بیشتری کنم تا هم در اجتماع و هم کانون خانواده کارایی بیشتری داشته باشم .

من اکنون از اینکه زنی قدرتمند هستم به خود می بالم و افتخار می کنم که در جمع دوستان توانمندم  حضور دارم و از همه  دوستانم  بابت  حمایت هایشان  سپاسگزارم .

از اینکه مادرهست م و فرزندانم بخشی از وجودم هستند و از اینکه همسری همراهم واز عزیزانم مراقبت می کنم به  آنها با تمام وجودم عشق می ورزم  ، ولی یادم می ماند که آنها را در بند نکنم و همچون  زندانبانشان  نباشم و نیازی  نیست  فداکاری بیش از حد برایشان بکنم و روزی خسته شوم و روی عزیزانم منت بگذارم .همسر و فرزندان و عزیزانمان آزاد هستند پس هدایت و حمایت و آینده شان را به خداوند بزرگ که خیر و صلاح همه را می داند می سپارم . پس نیازی به کنترل کردن  آ نها  و دیگران ندارم . چون کنترل کردن دیگران  نشانه غرور و منیت و شاید وابستگیم به دیگران باشد و نشان دهنده ضعف و کمبود محبت  و دوری از خداوند  است  .  باید همه کارهایی که انجام می دهم برای رضا و خشنودی خداوند باشد بدون هیچ گونه منت و چشمداشتی تا به آرامش واقعی دست یابم . بجای حرف زدن عمل کنم . بجای گفتن ،نشان دهم و بجای وعده دادن   عمل کنم . هر چند نیازی نیست که خودم را برای دیگران ثابت کنم .و همه چیز را بدستان  پر محبت و توانای خداوند می سپارم .

من یاد گرفته ام که بیشتر شنونده باشم و سکوت کنم . زیرا بیشترین اشتباهاتمان این است که در روابط با دیگران و عزیزانمان نصفه می شنویم یک چهارم می فهمیم گاهی اصلا منظور مخاطب را نمیفهمیم  و سوء تفاهم باعث می شود که تکانشی عمل کرده و سریع واکنش نشان  دهیم و در نهایت به خشم ،عصبانیت ، قهر ، دعوا و…می انجامد که بیشر آرامش طرفین را بهم خواهد زد.و یادمان می رود که باز کلید شادیمان را دست دیگری داده ایم . چون اگر کسی موجب عصبانیت و خشم و استرسمان شده در واقع کنترلمان را در دستش گرفته . پس یادمان باشد که به هیچ کس نباید چنین قدرتی بدهیم .مخصوصا کسانی که از روی عمد و کمبودهایشان  این کارها را انجام میدهند و از آزار دادن دیگران لذت می برند .

من آموخته ام برای آنچه باور دارم ایستادگی کنم ، با احترام نظرم را بگویم بدون هراس و دلهره ی از دست دادن طرف مقابل  یا  تاییدش حتی اگر به معنای تنها شدنم  باشد . و همانگونه زندگی کنم که دوست دارم .

من آموخته ام که از سرعت زندگیم کم کنم و عجول نباشم . چون عجله ، فراموشی خدا را بدنبال دارد و زمانیکه خدا در روحمان زمزمه می کنم ما وقت نداریم گوش کنیم و فاصله و دوریمان از خداوند بیشتر می شود و بناچار زمانیکه ما در زندگی مشکلات و سختی برایمان پیش می آید تازه آن موقع متوجه می شویم که چقدر از یاد خدا غافل بوده ایم .و پس این انتخاب خودمان است که حواسمان باشد و به شهود گوش فرا دهیم  یا نه .

یادمان بماند اگر خطایی از ما سر زد سریع معذرت خواهی کنیم و اگر هم کسی  بابت اشتباهش از ما معذرت خواهی کرد به او احترام گذاشته و از خطایش در گذریم . چون عذرخواهی نشانه ی ضعف نیست بلکه نشان دهنده ی شخصیت و شعور هست پس غرور در این  مواقع بی معناست . و تنها نشان دهنده منیت مان هست .

ما باید خودمان  و موقعیت زندگی و …را همین گونه که هستیم بپذیریم و دوست داشته باشیم  و از خوشی و موفقیت دیگران هم خوشحال و مسرور شویم  تا دچار حسادت  ، غرور ، منیت ، خشم و نگرانی و ناامیدی و…نشویم .

مهم نیست که زندگیمان چقدر سخت می گذرد از اینکه هر صبح به سلامتی بر می خیزیم و عزیزانمان را در کنار خود می بینیم باید شکرگزار خداوند و نعمتهایش باشیم و عاشقانه او را دوست بداریم تنها برای خودش . یادمان باشد که به انجام کارهای نیک ادامه دهیم ، حتی اگر کسی قدرش را ندانست و دیگران آنها را به نام خویش ادعا کنند .چون کارهای ما  پیشکشی ست به درگاه خداوند و هیچ کس قادر نخواهد بود که او را فریب دهد .

ما باید نگرانی از آینده را از خود و عزیزانمان دور کنیم و برای حفظ آرامش و شادمانی در لحظه زیستن را یادبگیریم . چون نگرانی از آینده هرگز از سختی فردا چیزی نخواهد کاست .تنها شادی امروزمان را خواهد گرفت و باعث بیماری روح و جسممان خواهد شد .

و یادمان باشد که نیازی نیست خودمان را برای دیگران ثابت کنیم و مردم حق دارند هر جور دلشان خواست قضاوت کنند ولی لازم نیست و نباید ما هر طوری که آنها انتظار دارند و دوست دارند باشیم و رفتار کنیم تا تاییدمان کنند. از حرف و اعمالشان نترسیم از سکون دست بکشیم و تنها قضاوت خدا برایمان مهم باشد .

یادمان باشد هرگاه در میانه راه احساس خستگی کردیم با جرات و قدرت بیشتری ادامه دهیم .اگر زمانه سخت شده ما باید سخت تر از او شویم و شکستش دهیم . تا بتوانیم به بهترین کسی که می توانیم تبدیل شویم و به رشد کمال معنوی و آرامش و عشق الهی دست یابیم .

فراموش نکنیم که تنها زمانیکه خودمان هستیم بهترینیم نه با تقلید از دیگری …مگر هدفمان تنها برای رسیدن به آرامش و عشق الهی و شادمانی درونی باشد .

زندگیتان سرشار عشق ، نور ،شادی و آرامش باد

با احترام و عشق فراوان

نویسنده  : ل . آ 10175058_812131632131394_6764308938065251407_n

 

 

 

 

More from مقالات

چو شادى بکاهى بکاهد روان

چو بهرام در سوک بهرامشاه چهل روز ننهاد بر سر کلاه برفتند گردان بسیار هوش پر از درد با ناله و با خروش نشستند با او به سوک و به درد دو رخ زرد و لبها شده لاژورد وزان پس … read more

دلنوشته ى یکى از اعضاى گروه

به نام خالق هستی درتمام ادیان و مکاتب خوانده وشنیده ایم که هرآنکه چیزی به تو آموخت تو خود مدیون آن هستی وجملاتی مشابه این به قلمهای متفاوت و امروز من (مهری تکلو)به نماینگی از طرف بقیه دوستان می خواهم … read more

خالکوبى،خودزنى،هویت

#مقاله #خالکوبی_خودزنی_هویت ✍#دکترمحمدرضاسرگلزایی_روانپزشک در سال های اخیر با موجی از خالکوبی و نمایش های خودزنی در نوجوانان و جوانان جامعه مان مواجه بوده ایم. در پاسخ به این پرسش که چه فرایندی باعث رشد تصاعدی این رفتارها شده است من … read more

? چه روزی چه رنگ لباسی بپوشیم ؟ دوستان گلم قرار بود در این دوره ما روی رنگ‌لباس هم کار کنیم من براتون رنگ کل روزهای هفته رو میفرستم برای اینکه با انرژی کیهان هماهنگ بشید بهتره هم راستا با … read more

رابطه ی مولانا با روانشناسی

این نکته ای ست که شخص مولانا به اﺣﺎﻃـﻪ و آﮔـﺎﻫﯽ ﮐﺎﻣـﻞ داﺷﺘﻪ اﺳﺖ ﺑﻪ ﻃﻮري ﮐﻪ ﺧﻮد درﺑﺎرة ﺗﺄﺛﯿﺮ درﻣﺎﻧﯽ داﺳﺘﺎنﻫﺎي ﻣﻨﻈﻮم ﻣﺜﻨﻮي ﻣﯽﮔﻮﯾﺪ: ﺑـــﺎزﮔﻮ ﺗـــﺎ ﻣــﺮﻫﻢ ﺟـــﺎنﻫـــﺎ ﺷــﻮد ﺑــﺎزﮔﻮ ﺗــﺎ ﻗﺼــﻪ درﻣــﺎنﻫــﺎ ﺷــﻮد ۲) اﻣﯿﺪ درﻣﺎﻧﯽ؛ در روان‏شناسی، … read more

هوش هیجانی و زندگی موفق

سه پسر 12 ساله برای شرکت در کلاس ورزش به سوی زمین فوتبال می روند .دوپسر درشت اندام درحال مسخره کردن یکی ازآن سه نفر که کمی چاق تر است ،پشت سر او راه می روند. یکی از پسرها باصدایی … read more

«این تفکر که با کوچک کردن خود به سایرین احساس امنیت می دهید،به هیچ وجه خردمندانه نیست.شمابه دنیا آمده اید تا شکوه و جلال خداوندی را که درون شماست،متجلی نمایید.شکوه و جلال تنها در برخی از ما نیست،بلکه در همه … read more