درباره‌ی کتاب
«کتاب وقتی نیچه گریست» درمورد دکتر معروف ژوزف بروئر است. او به درمان افسردگی فردریش نیچه می‌پردازد. ولی خود نیچه نباید در این مورد چیزی بداند. به همین دلیل، دکتر نقشه‌ای هوشمندانه می‌کشد.

داستان در سال ۱۸۸۲ اتفاق می‌افتد. وقتی که پوچ‌گرایی در سرتاسر اروپا بیداد می‌کند. اکثر جمعیت اروپا به افسردگی دچارند و کسی نمی‌تواند به آنها کمک کنند. کاری از علم پزشکی معمولی برنمی‌آید و حتی روح‌گرایی مذهبی هم به جامعه کمکی نمی‌کند. درواقع کل تمدن غربی نیازمند نوعی درمان جدید است که بتواند آنها را از اضطراب و افسردگی برهاند.

در همین شرایط است که اروین یالوم از تخیل تاریخی خود استفاده می‌کند تا فردریش نیچه را به دکتر ژوزف بروئر برساند. دکتر بروئر یکی از اولین روان‌شناسان دنیاست، دکتری که در آن زمان «پزشک سخنگو» نامیده می‌شد.

آیا این کتاب برای شماست؟
«کتاب وقتی نیچه گریست» کتابی کاملا تخیلی است. ولی نویسنده با هوشمندی تمام، دو شخصیتِ فراموش‌نشدنیِ تاریخ را به هم می‌رساند و رابطه و گفت‌وگوی آنها با یکدیگر را تصور می‌کند. این رمان برای کسانی است که نیچه و عقاید او را می‌شناسند و به او علاقه‌مند هستند. به‌علاوه کسانی که به روان‌کاوی و ایده‌های اولیه‌ی روان‌شناسی علاقه دارند نیز می‌توانند از این رمان لذت ببرند.

یکی از بهترین نکات درمورد رمان این است که لازم نیست تا خواننده با شخصیت‌ها آشنا شود و آنها را دوست داشته باشد. ما از قبل شخصیت‌ها را می‌شناسیم و حالا از دیدگاه جدیدی به آنها نگاه می‌کنیم. همچنین این رمان خواننده را تشویق می‌کند تا نگاهی به خود بیندازد و خودش را بهتر بشناسد.

«کتاب وقتی نیچه گریست» باعث می‌شود تا مجددا به علم روان‌شناسی ایمان پیدا کنید. این رمان بدون اینکه خواننده را با اصطلاحات تخصصی و مکالمات بی‌سروته گمراه کند، با دقت هرچه تمام‌تر به تکنیک‌ها و تفکرات یک روان‌کاو می‌پردازد.

حتی اگر دکتر بروئر، نیچه و فروید را نمی‌شناسید، این رمان را بخوانید تا به دنیای آنها قدم بگذارید. مطمئن باشید هنگامی که به آخرین صفحه رسیدید دل‌تان می‌خواهد کتاب‌های این دو شخصیت‌ را هم بخوانید!

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،هیپنوتیزور،نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی هشیاری حضور،معنویت درمانی ویوگادرمانی،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *