نحوه مصرف قرص آهن

پریسا ترابی ، مدیر اداره بهبود تغذیه ی وزارت بهداشت گفت: نیاز زنان به آهن در دوران بارداری تا دو برابر نسبت به قبل از بارداری افزایش پیدا می‌کند. این افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی‌شود.

مصرف قرص آهن در زنان باردار برای پیشگیری از کم‌خونی فقر آهن و اثرات مضر آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است.

بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن، شب قبل از خواب است. مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یبوست را در پی داشته باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود قرص آهن بعد از غذا مصرف شود [البته توصیه به مصرف قرص آهن قبل از خواب و بعد از غذا، برای تمامی افراد صادق است و فقط مختص خانم های باردار نیست].

زنان باردار نباید مصرف قرص آهن را به دلیل بروز عوارض آن قطع کنند، زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلا برطرف خواهد شد.

از مصرف همزمان شیر و سایر فرآورده‌های لبنی با قرص آهن باید خودداری کرد، زیرا کلسیم موجود در لبنیات با جذب آهن در بدن تداخل می‌کند [یعنی باعث کاهش جذب آهن در بدن می شود].

نیاز به اسید فولیک نیز در دوران بارداری افزایش می‌یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی در نوزاد (اسپینا بیفیدا)، بهتر است مصرف مکمل اسید فولیک از سه ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری شروع شود و تا آخر بارداری ادامه یابد .

نکته :
برای مصرف هر نوع مکمل دارویی هر چند که مفید است با یک پزشک مشورت کنید حتی برای خوردن قرص‌های مکمل آهن، چرا که مصرف این قرص بدون مشورت با فرد متخصص صحیح نیست. این قرص‌ها در دو نوع فروس و فریک ارائه می ‌شوند. جذب فروس در بدن بهتر صورت می‌ گیرد، اما اثرات جانبی مانند تهوع، استفراغ و اسهال در پی دارد با این حال این اثرات جانبی را می‌ توان با کمک برخی اقدامات کاهش داد، از جمله اینکه ابتدا با نیمی از دوز تجویز شده شروع کرد و به تدریج آن را به دوز کامل رساند.

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،ردانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی و معنویت درمانی ،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

155 comments on “نحوه مصرف قرص آهن

 1. اگر بلافاصله بعد از مصرف ماست، شیر و یا فرآورده‌های لبنی، مکمل آهن استفاده شود آهن در دستگاه گوارش با کلسیم موجود در لبنیات تداخل جذب پیدا کرده و به طور کلی از جذب آهن کاسته می‌شود.

  زمان درست قرص آهن و نحوه مصرف آن

  ایسنا: رییس انجمن داروسازان بالینی ایران توصیه کرد: مکمل آهن همراه با غذا و یا بلافاصله قبل و بعد از غذا نباید مصرف شود زیرا در این صورت با دیگر عناصر تداخل ایجاد کرده و از میزان جذب آن کاسته می‌شود.

  دکتر خیرالله غلامی اظهار داشت: اگر بلافاصله بعد از مصرف ماست، شیر و یا فرآورده‌های لبنی، مکمل آهن استفاده شود آهن در دستگاه گوارش با کلسیم موجود در لبنیات تداخل جذب پیدا کرده و به طور کلی از جذب آهن کاسته می‌شود.

  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر این مطلب که مکمل‌های دارویی را فقط باید با تجویز پزشک استفاده کرد، گفت: اگر بیش از اندازه مکمل آهن مصرف شود مشکل چندانی ایجاد نمی‌کند و دفع می‌شود اما در مبتلایان به تالاسمی به هیچ عنوان مکمل آهن توصیه نمی‌شود چرا که غلظت خون، در این افراد را بالا می‌برد.

  دکتر غلامی در خصوص تفاوت بین مکمل‌های خارجی و ایرانی گفت: داروهای مکمل خارجی املاح ارگانیک دارند و بدن راحت‌تر تحمل می‌کند اما در مکمل‌های ایرانی املاح کانی وجود دارد و ممکن است در بعضی افراد عوارضی چون استفراغ و تهوع به همراه داشته باشد.

  رییس انجمن داروسازان بالینی ایران در پایان توصیه کرد: زنان به دلیل سیکل ماهانه، نیاز به آهن بیشتری دارند و بهتر است روزی یک عدد قرص ۱۲۵ میلی گرمی که در بازار موجود است را مصرف کنند.

 2. رژیم غذایی درکم خونی و فقرآهن

  پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران

  کم‌خونی وضعیتی است که در آن تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بین خون و سلول‌هادچار اختلال می‌شود. از علل ایجادکننده کم‌خونی می‌توان کمبودهای تغذیه‌ای، خونریزی، ناهنجاری‌های ژنتیکی، بیماری‌های مزمن و یا مسمومیت‌های دارویی را نام برد. منظور از کم‌خونی‌های تغذیه ای کم‌خونی‌هایی است که در اثر دریافت ناکافی مواد مغذی ایجاد می‌شوند.

  از مهم‌ترین مواد مغذی جهت خون‌سازی که کمبود آن‌ها موجب بروز کم‌خونی می‌شود می‌توان به آهن،‌ ویتامین ب ۱۲ و اسیدفولیک اشاره کرد. از بین آن‌ها کم‌خونی ناشی از فقر آهن یکی از شایع‌ترین کم‌خونی‌های تغذیه‌ای است.
  کم‌خونی ناشی از فقر آهن

  فقر آهن یکی از شایع‌ترین اختلالات تغذیه‌ای در کشورهای در حال توسعه و مهم‌ترین علت کم‌خونی تغذیهای در کودکان و زنان در سنین باروری است که با ایجاد گلبول‌های قرمز کوچک و کاهش میزان هموگلوبین مشخص می‌شود که این بیماری سبب اتلاف منابع و مراقبت‌های بهداشتی، کاهش بهره‌وری در اثر افزایش میزان مرگ و میر ابتلا به بیماری در مادران و کودکان و بالاخره کاهش ظرفیت جسمی‌ و روانی در بخش بزرگی از جامعه می‌شود.

  میزان نیاز به آهن

  میزان نیاز به آهن براساس سن، جنس و وضعیت فیزیولوژیکی افراد متفاوت است. مثلا زنان باردار به علت افزایش حجم خون، رشد جنین و جفت و سایر بافت‌ها به آهن بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل بیش از سایرین در معرض خطر کم‌خونی قرار دارند. در شیرخواران در صورت سلامت مادران، میزان آهن موجود در شیر مادر برای ۶ـ۴ ماه اول زندگی کافی است. ولی در مورد نوزادانی که با وزن کم متولد می‌شوند، ذخایر آهن کم بوده و باید از ۳ ماهگی آهن اضافی به صورت قطره خوراکی خورانده شود. همچنین بستن پیش از موقع بند ناف نیز به این دلیل که نوزاد را از یک سوم کل خونش محروم می‌کند، خطر فقر آهن را افزایش می‌دهد.

  دلایل فقر آهن

  دلایل گوناگونی برای کمبود آهن وجود دارد که از آن جمله می‌توان به علل زیر اشاره کرد

  ۱ ـ دریافت ناکافی آهن به دلیل رژیم غذایی مورد استفاده که در آن آهن کمی ‌وجود دارد، مانند بعضی از رژیم‌های گیاه خواری.

  ۲ ـ جذب ناکافی آهن در اثر اسهال، کاهش ترشح اسید معده، مشکلات گوارشی یا تداخلات دارویی و داروهایی مثل کلستیرامین، سایمتیدین، پانکراتین، رانیتیدین و تتراسایکلین).

  ۳ ـ افزایش نیاز به آهن برای افزایش حجم خون در دوران نوزادی، نوجوانی، بارداری و شیردهی.

  ۴ ـ خون‌ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه و یا در اثر جراحات یا ناشی از همورویید (بواسیر) یا بیماری‌های بدخیم و انگل‌ها. کمبود آهن در مردان بزرگسال معمولا در اثر از دست دادن خون است.

  علایم کم‌خونی ناشی از فقر آهن

  بعضی از علایم کم‌خونی فقر آهن عبارتند از:

  رنگ پریدگی پوست، زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم‌ها، خستگی زودرس، سرگیجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها، حالت تهوع و در کم‌خونی شدید گود شدن روی ناخن(ناخن قاشقی).

  درمان کم‌خونی ناشی از فقر آهن

  برای درمان کم‌خونی از چند روش استفاده می‌شود که بهترین و کم‌خطرترین آن‌ها استفاده از مکمل‌های خوراکی است. درمان با نمک‌های ساده آهن مثل سولفات فروی خوراکی کاملا موثر بوده و به شکل قرص، کپسول یا مایع است و باید مصرف آن‌ها تا چندین ماه ادامه یابد.

  چنانکه این قرص‌ها با معده خالی مصرف شوند جذب آن‌ها بهتر و بیشتر صورت می‌گیرد، ولی در این حالت سبب تحریک معده و بروز مشکلات گوارشی می‌شوند. عوارض گوارشی ناشی از مصرف آهن نظیر تهوع، دل پیچه، سوزش قلب، اسهال یا یبوست را می‌توان به حداقل رساند، به شرطی که آهن را با میزان بسیار کم مصرف کرده و به تدریج به میزان آن افزوده تا به حد مورد نیاز بدن برسد. بهتر است قرص آهن در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن کاهش یابند.

  ویتامینC جذب آهن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل معمولا مصرف ویتامین C به همراه آهن پیشنهاد می‌شود. علاوه بر درمان دارویی باید به میزان آهن قابل جذب در غذا نیز توجه کرد. جذب آهن غذا اغلب تحت تاثیر شکل آهن موجود در آن می‌باشد. آهن موجود در پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، پرندگان (آهن هم) بیشتر جذب می‌شود، در حالی که جذب آهن پروتئین‌های گیاهی مانند سبزی‌ها و میوه‌ها (آهن غیرهم) کمتر می‌باشد. باید توجه داشت که ویتامینC جذب آهن سبزی‌ها و میوه‌ها (آهن غیرهم) را بیشتر می‌کند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد از غذا می‌تواند جذب آهن را تاحدصفر تا پنج درصد کاهش دهد.

  قهوه، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات، نان گندم، حبوبات (حاوی اسید فیتیک) و فیبرهای غذایی جذب آهن را به علت تشکیل کمپلکس‌های نامحلول کاهش می‌دهند. بنابراین فرآورده‌های حاوی آهن، طی یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف هر یک از این مواد نباید مصرف شود.

  منابع غذایی آهن دار

  منابع غذایی آهن‌دار عبارتند از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات، مثل عدس و لوبیا همچنین میوه‌های خشک (برگه‌ها) بخصوص برگه زردآلو و دانه‌های روغنی.

  عوامل افزایش دهنده جذب آهن و منابع غذایی آن‌ها:

  ـ اسید سیتریک و اسید اسکوربیک یا ویتامین ث که در آلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل کلم، سبزی‌ها، آب پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند می‌توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند.

  ۲ ـ اسید مالیک و اسید تارتاریک که در هویج، سیب زمینی، چغندر، کدوتنبل، گوجه فرنگی، کلم پیچ و شلغم موجود است نیز سبب افزایش جذب آهن می‌شوند.

  ۳ ـ محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می‌شود.

  توصیه‌های کلی زیر را به کار ببندید:

  ۱ ـ استفاده از غذاهایی که غنی از آهن می‌باشند.

  ۲ ـ استفاده از منابع غذایی حاوی ویتامین ث هر وعده غذایی جهت جذب بهتر آهن (مثل پرتقال، گریب‌فروت، گوجه فرنگی، کلم، توت فرنگی، فلفل سبز، لیمو ترش)

  ۳ ـ گنجاندن گوشت قرمز، ماهی یا مرغ در برنامه غذایی.

  ۴ ـ پرهیز از مصرف چای یا قهوه همراه یا بلافاصله بعد از غذا.

  ۵ ـ برطرف کردن مشکلات گوارشی و یبوست.

  ۶ ـ تصحیح عادات غذایی غلط (مثل مصرف مواد غیر خوراکی مانند خاک، یخ) که خود از علایم کم خونی فقر آهن می باشند.

  ۷ ـ مشاوره با پزشک و متخصص تغذیه جهت پیشگیری به موقع و یا بهبود کم‌خونی.

  ۸ ـ استفاده از نانهایی که از خمیر ورآمده تهیه شده‌اند.

  ۹ ـ استفاده از خشکبار مثل توت خشک، برگه آلو، انجیر خشک و کشمش که منابع خوبی از آهن هستند.

  ۱۰ ـ استفاده از غلات و حبوبات جوانه زده.

  ۱۱ ـ شست و شو و ضد عفونی کردن سبزی‌هایی که استفاده می‌کنید.

  ۱۲ ـ شستن کامل دستها با آب و صابون قبل از تهیه و مصرف غذا و پس از هر بار اجابت مزاج

  ۱۳ ـ مصرف روزانه یک قرص آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان در زنان باردار.

  ۱۴ ـ مصرف قطره آهن همزمان با شروع تغذیه تکمیلی تا پایان ۲ سالگی در کودکان.

 3. سلام خسته نباشید من سوگند از تهران هستم و بیست سالمه باردارم و پنج ماهشه …من کمبود اهن دارم و دکترم برام قرص هماتینیک تجویز کرده که شباموقع خواب بخورم .شبا من این قرص رو با قرص نیتروفورانتئین ک برا عفونتم تجویز شده باهم میخورم و حالم خیلی ناخوشایند میشه ایا باهم خوردن اینا مشکلی ایجاد میکنه؟؟؟؟

  • سلام عزیزم،تداخل دارویی نداره،ولی بهترین موقع قرص آهن،شب موقع خواب و با معده ی خالیه
   با تشکر از دوست خوبم ، سرکار خانم دکتر فرزانه خالقی

 4. با سلام من مشکل کم خونی دارم روزی دوعدد قرص فروس سولفات ویک عدد اسید سولفوریک میخورم . معده شدیدا حساسی دارم نمیتونم هیچ قرصی رو با معده خالی بخورم بین غذا میخورم که با غذا هضم بشه معدم اذیت نشه اما شما میفرمایید باید آخرشب با معده خالی خورده بشه این برای من یعنی داغون شدن معدم تا ماهها چیکار کنم پس؟

 5. سلام دوست عزیز
  اگه معده حساسی دارید .بجای قرص فروس سولفات یا هماتینیک از کپسول ففول خارجی استفاده کنید که نوع آهنش طوریه که عمدتا در روده کوچک جذب میشه و آهسته رهش هم هست یعنی کم کم جذب میشه و تحریک گوارشی کمتری ایجاد می کنه . البته خوردن آهن بین غذا برای معده بهتره ،اما جذب آهنش ممکنه به نصف کاهش پیدا کنه .

 6. باسلام
  بنده کم خون و همسرم مینور هستن موقع آزمایش برای عقد دکتر متخصص از ما تعهد گرفتن که اگه ما بخواهیم بچه دار بشیم باید قبلش با پزسک مشورت کنیم حدود ۲ماهی بدون مشورت پزشو شروع به خورون قرص سولفات خارجی و اسید فولیک ایرانی کردم و الان باردارم ممکنه فرزندم دچار کم خونی یا تالاسمی باشن

  • سلام دوست عزیز
   من همین الان سوال شما رو دیدم و امیدوارم با توجه به اینکه باردار هم هستید ، بهترین کار رو انجام داده باشید و نتیجه آخرین آزمایش CBC خودتون رو به پزشک همون مرکزی که تعهد دادید، نشون داده باشید و برای دقیقترین تشخیص و راهکار از ایشون راهنمایی خواسته باشید .صلاح نیست ما از راه دور و بدون داشتن سوابق و شرایط فعلی شما اظهار نظر قطعی کنیم .

  • املاح آهن ازجمله فروس سولفات ،فروس فومارات و فروس گلوکونات همشون برای جبران از دست دادن خون ،خوبن .
   انواع ایرانی از نظر مقدار آهن قابل جذب ،عالی هستند ولی اکثر مراجعین ما بعلت عوارض گوارشی نمی تونند انواع ایرانی رو تحمل کنند و مجبورند از داروهای خارجی استفاده کنند
   ،حدود یکی دو سال پیش گلوبیفر خارجی در دسترس بود که بخاطر نوع آهنش بهترین بود .
   در حال حاضر کپسول ففول خارجی پیشنهاد می شه که هم مقدار آهنش نسبتا بالاست و هم عوارض گوارشی کمی داره .
   ایزن پلاس برای دستگاه گوارش تحملش راحته ولی مقدار آهن کمتری داره .

 7. باسلام؛من چند ساله که کم خونی دارم وهرسال هم بیشتر میشه والان هموگلوبینم ۸شده؛از طرفی نمیتونم قرص اهن مصرف کنم چون مشکلات گوارشی شدید دادم حتی به مکملهای خارجی هم حساسیت گوارشی نشون دادم طوری که کارم به بیمارستان میکشه از شدت معده درد حالا میشه منو راهنمایی کنید ممنون

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به هموگلوبین ۸ شما ناچارید داروهای حاوی آهن استفاده کنید .البته قبل از هرچیز علت کم خونی باید تشخیص داده شده باشه مثلا اگر مطمئن هستید علت این کم خونی شدید شما ؛ خونریزی زیاد پرید و یا لکه بینی طولانی مدت و بارداری یا شیردهی یا مصرف ناچیز مواد غذایی آهن داره که بررسی بیشتر نمی خواد و گرنه اول علت کم خونی رو به کمک پزشکتون پیدا کنید .
   و اگر هیچکدوم از قرص و کپسولهای حاوی ترکیبات آهن به معده شما سازگار نیست .شربت فرو گلوبین رو بعد از غذا امتحان کنید .(البته با انرژی مثبت و راجع بهش پیشداوری منفی نداشته باشید .اکثر مراجعین ما از شیر خوار تا سالمند این دارو رو بخوبی تحمل می کنند .)
   در رژیم غذایی روزانه تون حتما از غذاهای حاوی آهن مثل جگر، گوشت قرمز ، شیره انگور ، کشمش،انجیر،عدس و… (که مفصل در مطلب نحوه مصرف آهن توضیحش رو دوست عزیزمون ذکر کردند .)
   هم استفاده کنید .اگر تونستید شربت فرو گلوبین رو تحمل کنید ،بعدش می تونید مقدار مصرف رو تنظیم کنید .
   اگر مشکل یبوست با مصرف ترکیبات آهن پیدا می کنید از میوه های ملین مثل انگور ،توت ، پرتقال ،کیوی ،آلو و سبزیجاتی مثل اسفناج ،جعفری و … غیره استفاده کنید .
   و اگر این توصیه ها برای شما سودمند نبود ؛ به پزشک متخصص خون مراجعه کنید تا تحت نظر خودشون ، براتون آمپول آهن تجویز و تزریق کنند . فقط مواظب باشید که این دارو رو در تزریقاتهای عادی تزریق نکنید .

 8. سلام،وقت شما خوش،خانم خالقی عزیز من در کلاس های شما شرکت نمی کنم ولی با حضور مادرم دراین کلاس ها تاثیر آن را در زندگی خودم خواهران برادران وحتی نوه ها جاری و موثر می بینم خواهش م کنم جو کلاس ها به گونه ای باشد که با اشتیاق بیشتری در این کلاس ها حاضر شوند ونگران صحبت جوان های گروه به عنوان سن بالا ها نباشندچرا که به این ترتیب تاثیرصحبت های شما در چندین خانواده گسترش یافته ونتیجه ی وسیعتری دارد .بازهم از طرف همه ی خانواده سپاسگذارم

  • من انتظار دارم کسانی که به کلاس می آیند توانمند شوند و نگران قضاوت و نظر دیگران نباشند فقط روی خودشان کار کنند،البته ابن تغییرات جزو درس های کلاسه و باید روی خودشان طوری کار کنند که دیگران را از خودشان بدانند و بهم عشق بورزند ،چون همه ی ما از خداییم و عشق الهی را در همدیگر می بینیم.

 9. سلام.من هفته ۱۱ بارداری و دکترم برام قرص اهن و کلسیم و امگا ۳ و مولتی ویتامین تجویز کرده.میخواستم بدونم که زود نیست استفاده این قرصها تو هفته ای که من هستم.ممنون میشم اگه سریع پاسخ بدین

  • سلام .این مکملها برای خانمها با تغذیه مناسب و آزمایش خون طبیعی معمولا از هفته ۱۶ بارداری شروع می شوند .شما برای اطمینان بیشتر می تونید از پزشکتون راجع به وضعیت آزمایشات و شرایط خودتون سوال کنید .مثلا بپرسید که آیا کم خونی شدید یا علائم سو تغذیه داشتین که این مکملها زودتر از موعد برای شما تجویز شده ، یا این داروها رو نوشتند که هنگامی که بارداری شما به ۱۶ هفتگی رسید مصرفشان را شروع کنید ؟دراین سن بارداری مصرف اسید فولیک روزانه براتون ضروری است .

 10. با عرض خسته نباشید خدمت خانم دکتر.دوباره مزاحم شدم خواستم بگم من تمام آزمایشات خونم نرمال بوده و هیچ مشکلی نداشتم.به نظر شما در مورد مصرف قرص های مکمل که قبلا هم خدمتتون عرض کردم صبر کنم تا هفته ۱۶ شروع کنم؟یا اینکه پزشکمو عوض کنم.چون من بارداری اولم و یکم ترس دارم در مورد مصرف زود این قرصها.ممنون میشم از پاسخگوییتون

  • سلام دوست عزیز.اگر آزمایشات شما مشکلی نداره و تغذیه خوبی دارید مکملها رو از هفته ۱۶ شروع کنید .آرامش کامل داشته باشید .خودتون و فرزندتون رو به خدای مهربون بسپرید .اتفاقا در باردای اول شور و شوق و انرژی مادران بیشتره و معمولا همراه با خاطرات زیباتری سپری میشه .در مورد سایر مراحل مراقبتهای بارداری با پزشکتون گفتگوی صمیمانه ای داشته باشید .صحیح نیست یه سوءتفاهم به این کوچیکی باعث بشه شما اعتمادتون رو به ایشون از دست بدین .

  • Riddle me this folks: what happens when 51% of us are taking out more than we are putting in? Can you do the math? How much longer until we go from the 47% to 51%? Hint: look at the rate this ratio has inercased over the past 4 years.

 11. با سلام.
  ۲۸ سالمه هفته۱۲بارداری.کم خونم.
  دکترم روزی دو عدد قرص فروس سولفات تجویز کردند.
  امکانش هست بجای فروس سولفات قرص ایرون ویت سی ویت زینک استفاده کنم؟iron &c&zink

  • باسلام .اگه همو گلوبین شما بین ۱۰ تا ۱۱ باشه .لازمه که روزی دو عدد قرص فروس سولفات استفاده کنید که حد اقل میزان آهن المنتال ۱۰۰ میلی گرم در روز رو برای شما تامین کنه و یک هفته بعد (آزمایش رتیکولوسیت که نشان دهنده فعال شدن خونسازی بدن هست ؛) رو انجام بدین . بعد از یکماه هم باید هموگلوبین رو مجدد کنترل کنید تا از بهبودی خودتون مطمئن بشید .اگه مشکل گوارشی و تهوع بارداری ندارید ،همین دارو رو که پزشکتون تجویز کرده استفاده کنید . (هم آهنش کافیه و هم ارزونه .)
   امروزه شرکتهای مختلف دارویی ترکیبات متفاوتی از دارو تولید می کنند و معمولا داروهای ترکیبی مقدار داروی موثر کمتری دارند .احتمالا مقدار آهن داروی شما کمتر از میزان مورد احتیاجتون باشه .من از مقدار آهن المنتال دارویی که شما ذکر کردید ، اطلاع ندارم .خودتون روی جعبه دارو یا بروشور اون رو مطالعه کنید .
   یه جایگزین مناسب برای فروس سولفات ؛ کپسول ففول انگلیسی با میزان ۱۵۰ میلی گرم آهن خشکه که معادل ۴۷ میلی گرم آهن المنتال در هر عدد هست .که برای شما ۲ عدد در روز پیشنهاد می شه .این مکمل حاوی آهن برای دستگاه گوارش تحملش راحت تر از فروس سولفاته .

 12. سلام خسته نباشید بنده به علت کمبود فریتین باید روزی ۲ تا قرص آهن بخورم ولی این باعث شده همیشه تهوع یبوست و بی اشتهایی فوق العاده شدیدی پیدا کنم آیا به نظرتون طبیعیه و اگه هست درمان این عوارض چه جوریه؟؟؟؟

  • سلام .علایمی که ذکر کردید طبیعی نیست و جزو عوارض گوارشی ناخواسته داروهای حاوی آهن است . که بطور مفصل در مطلب نحوه مصرف قرص آهن و همینطور مطلب رژیم غذایی در کم خونی و فقر آهن و پاسخ دوستان بویژه پاسخ خانم شراره و خانم زهرا ذکر شده .لطفا مباحث قبلی را برای اینکه تکرار نشوند مطالعه بفرمایید .ولی بطور خلاصه کپسول ففول را همراه با آب آلو ، پرتقال و کیوی و میوه های ملین و حاوی آهن و ویتامین ث استفاده کنید و اگرمشکل یا ابهامی وجود داشت مجددا مطرح کنید .

 13. سلام خسته نباشید من سابقه کم خونی دارم ۲۸ سالمه رفتم دکتر آیزین پلاس تجویز کرده ولی میترسم پر اشتهایی بیاره به خاطر همون فر فولیک میخورم با فر فولیک مشکل من حل میشه؟

  • سلام .اگر فرفولیک بهتون سازگاره .همون رو استفاده کنید .حتی از ایزن پلاس برای درمان فقر آهن موثرتره ،چون میزان آهنش بیشتره و انشالله مشکلتون رو حل می کنه .

  • All the best, You guys have to stop removing vi9#os!!!It&e3d;s getting pretty retarded! and if you don't you guys are gonna be a "Has Been" real fast!! I can already get much better video from elsewhere! You guys used to be good, WHAT THE HELL HAPPENED!?!?!

 14. باسلام
  من وارد ۷ ماهگی حاملگی شده ام. هموگلوبین ام در ازمایش جدیدم ۱۰/۸ بوده است دکتر گفتن روزی دو تا آهن بخورم و کپسول فروفورت نوشتن که بدلیل معده درد نتونستم بخورم . ولی کپسول فیفول به من میسازه میتونم روزی دو تا بخوردم؟؟

 15. سلام بیماری HERNIA HIATAL دارم و ازبیماری فقر آهن به شدت رنج میبرم لطفا در مورد نحوه مصرف قرآهن ، نوع قرص مصرفی با توجه به اینکه ترشح معده زیاد هم دارم راهنمایی بفرمایید

  • سلام .کپسول فیفول رو امتحان کنید .انشالله که به معده تون سازگار باشه .اگه دستگاه گوارشتون تحمل نکرد از شربت فرو گلوبین استفاده کنید .
   .بیشترین علت علایمتون خود هرنی هیاتال است نه ترکیبات آهن .
   در خیلی از موارد هرنی هیاتال خودش علت کم خونی است ( بخاطر زخمی شدن مخاط معده )
   و با ترمیم هرنی در ۹۰% موارد ، کم خونی برطرف می شود . اگه علایم گوارشی دارید بهترین اقدام اولیه مشورت با متخصص جراح و برنامه ریزی جهت درمان علایم بیماریتون هست .

 16. ببخشید مجددا سوالی دارم. تفاوت ففول با فولیکوفر ایرانی چیه؟ و آیا مصرف ادو عدد ففول یا فولیکوفر تفاوتی دارن و مشکلی در بارداری برام ایجاد میکنن یا نه؟ و آیا میزان هموگلوبین زیر ۱۱ خطرناکه یا نه؟

 17. سلام .ففول عوارض گوارشی کمتری داره و راحتتر تحمل میشه .هموگلوبین بین ۱۰ و ۱۱ در بارداری نیاز به مصرف دو عدد ففول یا فولیکوفر یا فروس سولفات روزانه دارد و عدم مصرف ممکن است سبب بروز علائم کم خونی مثل خستگی ، عدم تحمل فعالیت ،تنگی نفس ،تپش قلب و …..بشه .

 18. ببخشید من ففول رو هم امتحان کردم درد معده ام تفاوتی نکرده. میخواستم بدونم میزان اسیدفولیک موردنیاز زن باردار در روز چه میزانه ? کپسول ففول دقیقا چه میزآن اسیدفولیک داره?

 19. سلام .هر عدد کپسول ففول نیم میلی گرم اسید فولیک داره که مصرف دوتای اون میزان مورد نیاز روزانه در بارداری رو تامین می کنه .(میزان ضروری مورد نیاز در بارداری کمتر از ۱ میلی گرم روزانه است .)
  البته قرصهای ۱ میلی گرمی اسید فولیک هم موجودند که در ابتدای بارداری و یا برای کسانی که قرص آهن فاقد اسید فولیک مصرف می کنند تجویز میشه .
  برای افرادی که سابقه بیماری ،مصرف بعضی داروها یا مشکلات خاصی در جنین، در بارداری قبلی داشته اند پنج میلی گرم روزانه اسید فولیک تجویز میشه و اگر میزان مصرف بیش از نیاز باشه بدون هیچ عارضه ای ، اضافه اش دفع میشه .مولتی ویتامینها هم حاوی مقداری اسید فولیک هستند .

 20. ممنون از حسن توجه شما. غیر از ففول بهترین قرص آهن برای زنان باردار با درصد آهن بیشتر کدامه و آیا مصرف چندنوع قرص آهن در روز و امتحان اونها در بارداری مشکلی دارد یا خیر?یک روز خارجی یک روز ایرانی بخوریم مشکلی دارد?ببخشید که سوالاتم زیاد شد

  • باسلام .مصرف چند نوع قرص آهن مشکلی نداره .امتحان کنید ببینید کدوم با شما سازگارتره .البته این طور بنظرم میاد که شما ۱۵ اسفند گفته بودین ففول بهتون میسازه .قرصهای ایرانی فرفولیک ( iron 60+ foliic acid 0.5 ) که روی اونها نوشته آهسته رهش ؛ هم آهن بالایی دارند و هم در کسانی که مشکل معده ندارند ، معمولا خوب تحمل می شن . آهسته رهش بودن این ترکیبات باعث کمتر شدن عوارض گوارشی دارو میشه .

 21. با سلام.سئوالی داشتم،من هفته ۱۵بارداریمه .الان چند روزه که قسمت پایین شکمم سمت چپ درد میکنه.احساس میکنم از تو قلمبه شده.مجبورم همش به سمت راست بخوابم.چون به طرف چپ درد زیادی داره و نمیتونم بخوابم.در طول روز هم این درد پهلوم هست.خواستم بدونم طبیعیه یا اینکه باید به دکتر مراجعه کنم.ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام دوست عزیز .بهتره به پزشکتون مراجعه کنید .لازمه معاینه بشید و احتمال داره نیاز به سو نو گرافی هم باشه . ما ازسوابق شما مثل اینکه سابقه بیماری ، جراحی ویا بارداری داشتید یانه مطلع نیستیم و نمی شه از راه دور نظر داد .

 22. سلام ببخشید من ۷ ماهه بارداری هستم/ دکتر بعلت کم خونی روزی دو اهن توصیه کردن. من روزی دوتا فولیکوفر میخورم. در مراجعه اخیر مولتی ویتامین پریناتال هم داده اند. نمیدانم روزی دوتا فولیکوفر با یک پریناتال مشکلی ندارد؟؟ چون پریناتال خودش این موادو داره؟ در ضمن کلسیم و امگا ۳ هم میخورم. نظر شما چیست؟

 23. باسلام وخسته نباشید,من هفته ۳۸بارداریم,شبا مجبورم کپسول فرفیون زینک,شربت لاکسی ژل وکپسول سفالکسین وشیر رو استفاده کنم,اینها باهم تداخل دارند؟بهترین زمان مصرفشون کی هست؟؟ ممنون از راهنمایی تون.

  • سلام .شیر و لاکسی ژل با داروهاتون تداخل دارند و مصرف همزمان اونها با آهن ، زینک و سفالکسین جذب داروهاتون رو کم می کند.حداقل باید ۲ ساعت فاصله داشته باشند .اگر مشکل یبوست دارید از میوه های ملین و حاوی ویتامین c مثل پرتقال و کیوی و … ( مفصل در مقاله اصلی و پاسخهای سوالات قبلی دوستان ذکر شده .) بیشتر استفاده کنید و شیر را در طول روز مصرف کنید .

 24. با سلام و تبریک سال نو. من فعلا باردار نیستم ولی می خواستم مصرف مکمل ها رو شروع کنم. میشه بفرمایید مقدار مصرف روزانه قرص آهن و اسید فولیک من باید جقدر باشه و مصرف رو جند وقت قبل از اقدام به بارداری باید شروع کنم. و میشه مناسبترین قرص آهن و اسید فولیک رو بفرمایید(با توجه به اینکه فروس سولفات سیستم گوارش من رو داغون میکنه)

  • سلام ، سال نو شما هم مبارک .پیشنهاد میشه تحت نظر یک ماما یا پزشک یا مرکز بداشتی درمانی محل زندگیتون پرونده پیش از بارداری تشکیل بدین .برای شما آزمایشات قبل از بارداری درخواست میشه و براساس وضعیتتون راهنماییهای لازم رو به شما توصیه می کنند .برای خانمهای سالم با آزمایش نرمال که قصد بارداری دارند ، فقط مصرف یک قرص ۱ میلی گرمی اسید فولیک روزانه لازم است .

 25. سلام من ۲۹ سالمه و ۷ساله ازدواج کردم قصد دارم که باردار بشم آزمایش پیش از بارداری دادم پزشک عمومی گفتن همه چیز خوبه حتی اهن خونم ۶۷بود ولی گفتن خوبه و قرص فرفولیک رو تجویز کردن که الان یک هفته است مصرف میکنم دکتر گفت میتونم روشهای پیشگیری رو قطع کنم اما شنیدم باید حداقل سه ماه مکمل خورده بشه ایا نگرانی بنده بی مورد هست یا میتونم اقدام کنم

  • سلام .می تونید روش پیشگیری رو قطع کنید ولی حتما قرص اسید فولیک رو ادامه بدید .اگر قبلا تغذیه خوبی داشتید ،.جای نگرانی نیست و به امید خدا برای بارداری اقدام کنید .مصرف اسید فولیک از یکماه تا ۳ ماه قبل از باردای برای احتیاط و پر کردن ذخایر بدن هست .

 26. با سلام. من همیشه نسبت به مصرف قرص آهن مشکل داشتم(تهوع، استفراغ، بی اشتهایی …….) . با شرایط مختلف پیشنهادی توسط پزشک متخصصم باز مشکلم حل نشد. چند وقت پیش متوجه بارداری شدم که پیش متخصص زنان رفتم که اسید فولیک و مولتی ویتامین(حاوی آهن) داد که از شروع مصرف تمام علایم مصرف قرص آهن دارم. امکان داره به اسید فولیک و مولتی ویتامین هم حساسیت دارم؟ به نظرتون برای تامین این ویتامین ها چه کنم؟

  • سلام. درابتدای بارداری مصرف اسید فولیک ضروریه .فعلا قرص اسید فولیک تنها استفاده کنید .مصرف گوشت قرمز داشته باشید و یکبار دیگه مطالب قبلی راجع به رژیم غذایی و آهن رو مرور کنید .

 27. سلام. من سطح هموگلوبین خونم کم هستش همیشه، میشه راهنماییم کنید که چه تعداد ففول باید استفاده کنم؟ معمولا طریقه مصرف آهن چطوره؟ هر ماه باید تعداد خاصی خورد یا هرسال؟ با تشکر.

 28. با سلام.من هفته ۱۸ بارداریمم. از حدود یک ماه پیش دردی در ناحیه زیر شکم سمت چپم احساس میکنم.تا به حال دو بار سونو برای غربال گری دادم.و از اینکه باز برم سونو بدم برا این ناحیه میترسم. چون میگن سونو زیاد خوب نیست.البته خودم فکر میکنم شاید از رود باشه.یه چیز سنگین یا باد کرده تو این ناحیه احساس میکنم.خلاصه نمیدونم چه کار کنم.لطفا راهنماییم کنید

  • سلام دوست عزیز .به پزشکتون جهت معاینه مراجعه کنید .انشالله که چیز مهمی نیست .نمیشه از راه دور تشخیص قطعی صادر کرد .اگر پزشک دستور سونوگرافی دادن ،حتما و با آرامش خیال انجام بدید .سونوگرافی غربالگری بی عارضه است و تکرار سونوگرافیهای متداول پزشکی (بجز سونوگرافیهای سه بعدی و خاص )در دوران بارداری کاملا بی خطره .

 29. سلام با تشکر از مطالب مفید و جالبتون میخواستم بپرسم من الان در هفته ۱۵ بارداری هستم مصرف قرص مالتی پرناتال باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ میشه؟ مصرف این قرص ادامه بدم یا نه؟ آزمایشهام نرماله

  • سلام .فعلا قرص اسید فولیک رو مصرف کنید .رژیم غذایی حاوی میوه جات و سبزیجات داشته باشید .این هفته قرص مولتی پره ناتال استفاده نکنید تا براتون مشخص بشه آیا تهوع شما مربوط به ویار بارداری بوده یا مصرف دارو .از پایان هفته ۱۶ مجدد قرصتون رو شروع کنید . استفراغ جزء عوارض شایع این دارو نیست .

 30. سلام . خسته نباشید . من ferittin خونم ۱۰ هستش و خیلی وقت هست که اینطوره . میخواستم بدونم چه مقدار و چه نوع اهنی برام مناسب هست . در ضمن فروس سولفات معده ام رو ناراحت میکنه . ممنون از راهنماییتون.

  • سلام دوست عزیز .با توجه به فریتین ۱۰ مشخصه که کمبود ذخایر آهن دارید و لازمه مکمل استفاده کنید و از ا ونجایی که گفتید دچار عوارض گوار شی با فروس سولفات شدید ، ترکیبات آهن رو بهتره با دوزکم شروع کنید مثلا قرص فرفولیک آهسته رهش شبی یک عدد مصرف کنید ؛ اگر معده تون تحمل نکرد ، کپسول ففول استفاده کنید .همچنبن علت کمبود آهن رو بررسی و در صورت امکان ، برطرف کنید .( مثل خونریزی قاعدگی شدید یا طولانی ، مصرف کم مواد حاوی آهن ، خونریزی از دستگاه گوارش ، بیماری دیگر یا مصرف داروی خاص و …)
   و اگر می خواهید بدونید قرص رو چه مدت و به چه تعداد باید ادامه بدید .لازمه میزان هموگلوبین ، وزن و سنتون رو ذکر کنید و بعد از یه مدتی هم آزمایشات پیگیری جهت ارزیابی پاسخ به درمان رو چک کنید .

  • سلام . ممنون از جواب سریع و توجه شما . فرموده بودید که باید هموگلوبینم رو مقدارش رو بگم که به من بگید چه مدت باید اهن مصرف کنم . ferittin من۱۰ و هموگلوبینم ۱۳/۵ هست . مرسی .

    • باتوجه به اینکه در شرایط مطلوبی قرار دارید و نیاز به دوز بالای آهن ندارید و از طرفی کیفیت جذب ملح ایزی ایرون هم خیلی خوب و کم عارضه است .همون رو ادامه بدید .

     • Visst är det fiske, men fisket gynnar Sd genom att deras liknande förslag legitimerar ingidnrinvskratik. SÃ¥ pÃ¥ ett djupare plan gynnar det oss även om vi kanske fÃ¥r en bromsad opinionsökning pÃ¥ kort sikt.

   • سلام .خوشبختانه شما کم خونی ندارید ولی کمبود ذخیره آهن دارید .برای تامین ذخایر آهن بهتره که بمدت ۶ ماه قرص آهن رو ادامه بدید درضمن غذاهای حاوی آهن هم مصرف کنید و بعدش آزمایشتون رو تکرار کنید .

 31. سلام خسته نباشید.ببخشید خواهر من برای یک هفته به خارج از کشور سفر کرده و به دلیل اینکه تخمدانهاش پلی کیستیک بودن قرص دوفاستون مصرف میکرد.که دکتر گفته این هفته نخوره.حالا از اول هفته که رفته لک بینی داشته و دیروز که روز سومش بود دچار استفراغ (البته فقط یک بار )درد شدید تخمدان و سوزش شدید زیر شکم و خونریزی شدید شده.تخمدان هاش باد کرده ودرد شدیدی داره.خواستم بدونم در اثر چی میتونه باشه؟باید اونجا به پزشک مراجعه کنه.جمعه برمیگرده.خواستم بدونم تا اون روز خطرناک نیست که پیش دکتر نره.یا در اثر قطع مصرف این طوری شده.ممنون میشم سریع پاسخ بدین خیلی نگرانه

  • سلام دوست عزیز .قطع دارو خونریزی ایجاد می کنه ولی اگر درد شدید و علایم دیگه داره باید توسط پزشک ویزیت بشه .

  • باسلام .خانمهای یائسه اگر کم خونی بعلت فقر آهن داشته باشند ویا کمبود ذخایر آهن داشته باشند لازمه که قرص آهن مصرف کنند .موارد فوق با انجام آزمایشات هموگلوبین و فریتین مشخص می شه و گرنه مصرف آهن مازاد برنیاز عوارض خواهد داشت .درسنین رشد ،افراد نیاز بیشتر به آهن دارند و در سن باروری خانمها دفع بیشتر آهن دارند و به همین علت دچار عوارض زیاد شدن اهن نمی شوند ولی در دوران یائسگی و یا در مردان بالغ ، آهن باید با ارزیابی آزمایشات و به تجویز پزشک باشه .

 32. سلام من امروز سونو انجام دادم و اندازه فولیکول ها ۱۳٫۵بودن گفتند یکم هم جداره رحمم زخیم شده باید روز ۵پریودی یونوی واژینال انجام بدم خیلی نگرانم آیا این موارد خیلی غیر طبیعی هستند

  • سلام .اندازه فولیکولها و ضخامت دیواره رحم در روزهای مختلف از دوره قاعدگی متفاوت است .شرایط مختلف مثل سن ، تصیمیم به بارداری یا عدم آن ، مصرف داروهای هورمونی و یا زمانی از سیکل قاعدگی که شما در آن قرار داشتید در نتیجه سونوگرافی شما تاثیر گذاره .بهترین زمان برای بررسی ضخامت جدار رحم بین روزهای سوم تا پنجم پریدی است و سونوی واژینال قدرت تشخیصی بیشتری داره .انشالله که نتایج سونوی مجدد برای شما رضایت بخش باشه .

  • سلام . تداخل ندارند و حتی تعداد قابل توجهی از داروها حاوی آهن و اسید فولیک در یک قرص ، شربت یا کپسول هستند .

 33. سلام من بعداز خوردن هرقرص مخصوصا قرص آهن دچار حالت تهوع بدی میشم ازطرفی بخاطر کم خونی و کمبود ویتامین ها مجبورم بخورم شربت هم نمیتونم بخورم به نظرتون چیکارکنم؟

  • سلام .اگر تمام قرص و شربتها برای شما تهوع ایجاد می کنند این حالت یه تلقین منفی هست که براحتی می تونیدبا چند بار تمرین کردن بر این نگرش غلبه کنید ولی اگر با قرص آهن مشکل دارید .کپسول ففول رو امتحان کنید اگر بهتون سازگار نبود و با توجه به آ زمایشاتتون کم خونی شدید دارید و تشخیص داده اند که مصرف مکمل آهن برای شما ضروریه . می تونید با تجویز یه متخصص وتحت نظارت ایشون آمپول آهن تزریق کنید .البته تزریق دارو حتما باید بعنوان آخرین راه در نظر گرفته بشه و در شرایط مناسب انجام بشه .

 34. با سلام.خواستم بدونم لیدوکایین که به عنوان بی حسی حین تزریق استفاده میشه چقدر میتونه اثر روی جنین در ماه ۶ بارداری داشته باشه؟اگر تزریق فقط یکبار انجام بشه؟ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام دوست عزیز .لیدوکائین جزء داروهای کم خطر بر جنین می باشد و اثر سوئی از آن گزارش نشده .باتوجه به اینکه بصورت مو ضعی و فقط یکبار و در ۶ ماهگی( که زمان کم خطری برای جنین هست )استفاده کردید . اصلا جای نگرانی نیست .

 35. با سلام خدمت شما
  متشکرم از مطالب مفیدی که میگذارید
  خانم دکتر من سوالی از شما دارم
  من دختری ۲۷ ساله هستم .ناقل ۴۰درصد سیکل سل هستم و اینکه خدمتتون عرض کنم که من از نظر فریتین نرمال.هموگلوبین ۱۳٫۵٫
  Mcv 85
  Mch28و سایر ازمایش های من عاری از هر گونه کم خونی هستن طوری که من هم از نظر ظاهری خوش اندام و از نظر وزن کاملا متناسب هستم و ورزش روزانه دارم و همینطور رژیم غذایی بسیار سالم و با برنامه دارم
  و خدا رو شکر هیچ وقت عارضه ی خاصی رو حس نکردم و حتی سرماخوردگی ساده هم برای من پیش نمیاد .چون همیشه مطالعه می کنم و بدن خودمو میشناسم .اما موضوعی که من و ناراحت می کنه وجود سیکل سل و نوع برخورد پزشک با من در هنگام مراجعه هستش طوری که من حس می کنم مریضیِ بدی دارم من فقط ناقل هستم و هیچ وقت هم حسش نکردم و از کودکی تا الان همیشه از نظر هوش و ذکاوت و تحصیلات احساس خلا نکردم .با این حال پزشک برای من فولیک اسید .زینیک پلاس و ویتامین ایی تجویز کردن ولی من تمایل به مصرف ندارم چون ازمایش های من کمبودی ندارن چرا باید مکمل مصرف کنم ؟ این و ذکر کنم که من به هیچ عنوان دارو مصرف نمی کنم
  خانم دکتر حتما پاسخ من و بدین من واقعا از اینکه اسم سیکل سلی رو یدک میکشم ناراحتم و وقتی میرم ازمایش چک آپ بگیرم مدام از من سوال میشه تا حالا خون تزریق کردی ؟ خب واقعا باعث ازار من میشه
  لطفا به من بگین من نیاز هست قرص مصرف کنم ؟
  من نیاز هست از وجود سیکل سل ۴۰ درصدی خطر کنم ؟
  ایا چقدر این موضوع مهم ؟
  ایا چقدر این موضوع روی ازدواجم می تونه تاثیر بگذاره؟ وقتی من هیچ وقت کم خون نبودم
  ناقل سیکل سل شاید فقط در مواقع خاص خونش داس بشه که بازم من فکر می کنم شاید کسانی که داس مطلق هستن از این ویژگی برخوردار هستن کمکم کنین
  با تشکر

  • سلام دوست عزیز.بسیاری از کسانی که صفت سلول داسی دارند یعنی ناقل هستند ، اصلا از وجود این صفت آگاهی ندارند چون از جهت بالینی نرمال هستند و زندگی سالمی دارند.با توجه به اینکه به احتمال خیلی زیاد شما این صفت رو از یکی از والدینتون به ارث بردید ؛ بازنگری زندگی طبیعی والدینتون تا حد زیادی می تونه نگرانیهای شما رو کاهش بده .ناقلین سیکل سل در هنگام ازدواج اگر با یه فردناقل دیگه یا تالاسمی مینور یا هموگلوبین c ازدواج کنند خطر ابتلای فرزندشان به بیماری ۲۵ % هست و لازمه در هنگام ازدواج ، خون همسر از این نظر مورد آزمایش قرار بگیره ولی اگر با فرد سالم ازدواج کنند خطری متوجه فرزندشون نیست .در مورد داروها برای شما اجباری در کار نیست ولی بنظر میاد شما به اسم دارو و بیماری حساسیت بیش از حد نشون می دید چون ۳ دارویی که نام بردید جزو مکملها ی غذایی هستند دربسیاری از مواقع به افراد سالم برای تقویت عمومی داده میشن و البته اثرات مثبت دیگه ای هم دارند که جای توضیحش اینجا نیست و اما در مورد خود صفت باید بگم کسانی که ناقل سیکل سل هستند ؛ در شرایط کمبود شدید اکسیژن ، گلبولهای قرمز آنها ممکنه به شکل داس دربیاد و این موقعیتها در داخل بدن نادرند ولی در شرایط خاص مثل صعود به ارتفاعات ، کاهش فشار هوا در داخل کابین هواپیما در ارتفاعات بالا ، غواصی ، ورزشهای شدید مثل مسابقات ، درمعرض گرمای شدید قرار گرفتن یا کم آبی بدن ممکنه این اتفاق بیفته . با آگاهی شما شرایط مذکور تا حدود زیادی قابل اجتناب یا قابل تعدیله . پس اطلاعات شما می تونه باعث زندگی سالمتر تون بشه و جای شکر گزاری داره .
   شاد باشید .

 36. با عرض سلام .خواستم بپرسم اگه هموگلوبین ۱۳ باشه و فریتین ۱۶ و به قول شما ذخایر آهن کم شده , به مدت یک ماه و نیم آهن مصرف بشه و به صورت متناوب ۶۰ mg و ۲۸ mg
  فریتین معمولا چقدر بالاتر میاد به طور تخمینی؟ اخه بدنم حساسیت نشون میده و دچار نفخ معده شدم از موقعی که مصرف و شروع کردم و احساس سیری می کنم ولی تهوع یا درد معده ندارم این طبیعیه؟ ولی حتما بگین که چقدر از نظرتون افزایش پیدا کرده
  ممنونم

  • با سلام .با توجه به آزمایشاتتون در حال حاضر شما کم خونی یا کمبود ذخایر آهن ندارید .
   و چون احتمال می دید ، دچار عوارض گوارشی بعلت دارو شده اید، مصرف مکمل آهن براتون اجباری نیست .
   اگر بتونید غذاهای حاوی آهن استفاده کنید و رژیم غدایی روزانه تون ۱۸ میلی گرم آهن مورد نیازتون رو تامین کنه .کفایت می کنه .البته برای تشخیص و توصیه دارو ، لازمه سن ، جنس ،وزن ، سابقه بیاریها و شرایط سلامتی ، داشتن یا نداشتن علائم بالینی ، و سایر فاکتورهای خونی در برگه آزمایش شما ، برای پزشک مشخص باشه .در مورد سوالتون که پرسیدید حتما بگید چقدر افزایس پیدا کرده؟ نمیشه اظهار نظر قطعی کرد .مثلا در نظر بگیرید یه نوجوان در حال رشد یا خانمی که مرتبا خونریزی شدید قاعدگی داره با مصرف میزان مشخصی از دارو فریتینش خیلی کمتر از یک آقای سالم بالغ افزایش پیدا می کنه . ولی خوب پیش بینی میشه که حتما شرایط شما بهبود پیدا کرده .اگر تمایل دارید قرصها رو ادامه بدید همون ۲۸ میلی گرم رو یک شب در میان استفاده کنید .

 37. با سلام و خسته نباشید من ازمایش خون دادم و هموگلوبین نه بود دکتر گفت فقر شدید اهن دارم و قرص ایزی ایرون برام تجویز کرد من قبل از مصرف قرص یبوست شدید داشتم و همیشه در اجابت مزاج مشکل داشتم اما از وقتی قرص هارو مصرف میکنم اسهال میشم میخاستم ببینم مشکلی برام نداره و اینکه دو بسته قرص سی تایی برای کمبود اهن من کافیه یا باید دوباره ادامه بدم .با تشکر

  • سلام دوست عزیز .اطلاعاتی که اینجا نوشتید برای تشخیص و قضاوت درمانی کافی نیست .وضعیت ذخایر آهن و برسی سلامت روده ها باید توسط پزشک بررسی بشه .اسهال جز عوارض نا شایع قرص آهن می تونه باشه ویا ممکنه علت دیگه ای داشته باشه . اگر کم خونی شما بعلت فقر اهن باشه اون تعداد قرص که ذکر کردید اصلا کافی نیست .

  • سلام .اسید فولیک تا پایان بارداری لازمه مصرف بشه .اهمیت آن در ابتدای بارداری بیشتره . میزان ضروری مورد نیاز آن در خانمهای باردار ۰/۴ میلی گرم در روز است و از هفته ۱۶ که خانمها مولتی ویتامین استفاده می کنند معمولا قرصهای مولتی ویتامین حاوی این میزان از اسید فولیک هستند و واجب نیست که بصورت مجزا مصرف شود .البته مصرف اسید فولیک بیشتر از مقدار ذکر شده ، در حاملگی هبچ عارضه ای ندارد و گاهی با صلاحدید پزشک و با توجه به شرایط افراد، قرص ۵ میلی گرمی اسید فولیک برای بعضی از خانمها تا پایان بارداری توصیه میشه .

 38. سلام دختری ۳۵ ساله مجرد هستم و پریود های منظم ولی با خونریزی زیاد دارم که ۳ روزه تموم میشه ولی خیلی ضعیفم میکنه سالها پیگیر نبودم ولی الان با علایم کمخونی مثل ضعف عضلانی گز گز دست و پا افت مرتب قند خون بیحال و طپش قلب و خستگی زودرس و بیخوابی مواجه شدم که زندگیمو مختل کرده …از طرفی مشکل روده تحریک پذیر و عصبی دارم و هر چیزی بهم ن میسازه و اسهال میشم….رفتم دکتر گفت شاید مشکل جذب مواد غذایی و b12داری …هرقدر هم که تقویت میکنم و گوشت و جگر و پسته میخورم بازم جذب خوبی ندارم و نمیدونم چه قرص آهنی یا اسید فولیک یا ب۱۲ یا چه آمپولی برای جایگزین خونهایی از دیت رفته ماهیان بخورم….ضمنا دکتر یه آزمایش کامل برای چکاب برام نوشته ….ضمنا جدیدا افسردگی گرفتم و مرتب گریه میکنم و بی اشتها و عصبی شدم و توانایی انجام کارکرد نم بسیار کم شده….خواهشا منو راهنمایی کنید…ممنونم

 39. سلام دوست عزیز .احتمالا علائم شما مربوط به کم خونی نیستند .البته تشخیص دقیقتر با نتیجه آزمایشاتتون معلوم .میشه .با توجه به اینکه در ماه فقط ۳ روز پریود دارید که طبیعی هست و درشرایط تغذیه مناسب سریع جبران میشه .ضروری ترین کار برای برطرف شدن علائمتون مراجعه به روانشناس و دریافت کمک حرفه ای از ایشون هست .اگر محل سکونتتون اجازه می ده با آدرسی که در این سایت هست می تونید هماهنگ کنید و وقت مشاوره بگیرید وگرنه به یک روانشناس باتجربه در شهر خودتون مراجعه کنید . یکی از شایعترین علائم افسردگی ، ضعف و کم انرژی بودنه و همینطور شایعترین علت اسهال ، اضطرابه . در این سایت مطالب بسیار مفیدی برای بالا بردن روحیه تون هست ، که خیلی می تونه براتون مفید باشه .مقاله روده تحریک پذیر و تاثیر هیپنوتیزم در درمان اون رو هم مجددا مطالعه کنید . امروزه افسردگی و اضطراب راههای درمانی بسیار متنوع و موثر دارویی و غیر دارویی دارند .توجه داشته باشید شکر گزاری برای داشته هاتون ،انرژی شما رو بیشتر می کنه .خودتون رو با هیچکس مقایسه نکنید .اگر بخواهید حتما سلامت کامل و نیروهاتون رو هر چی زودتر پیدا می کنید .

  • ضمن تشکر از خانم دکتر عزیز و فرمایشات عالمانه ی ایشان،من در این سایت مطالب خیلی عالی برای مدیریت استرس و افسردگی گذاشتم،مطالعه کنید،خصوصا قسمت مشاوره روانشناسی صوت های هیپنوآنالیزم خیلی بهتون کمک میکنه،حتما گوش کنید و عضو کانال زنان توانمند هم بشید،انشالله بهتون کمک می کنند،اگه نشد،اول تیر ماه با شماره تلفنی که در قسمت نوبت مشاوره و هیپنوز گذاشتم تماس بگیرید.

 40. ضمن تشکر.خانمی هستم ۲۷سالمه یکساله زایمان کردم .بعداز زایمان قرص آهن مصرف نکردم حالا فکر ماکنم فقر آهن دارم چه قرص آهنی مصرف کنم

  • سلام .هر قرص آهنی که در دوران بارداری بهتون ساز گار بوده ادامه بدید
   قرص فر فولیک و یا کپسول ففول مناسب هستند .

 41. سلام من قرص فیفول استفاده میکنم برافقراهن واموکسی سیلین ومترونیدازول برای عفونت دندونم میخاستم بدونم مشکلی پیش نمیادواسه خون ازمایش براعقدم.یاکلاخوردن مسکن اشکال ندغره

  • سلام . ففول رو شب موقع خواب بخورید .آموکسی و مترو رو سر ساعت مصرف کنید .با هم تداخل ندارند .داروهایی که ذکر کردید مسکن نیستند ولی اکثر مسکنها هم با آهن تداخل ندارند .برای آزمایشات ازدواج ،ابتدا از آقا داماد آزمایش خون می گیرن ،اگه ایشون فاکتورهای مشخصی در گلبول قرمزشون طبیعی باشه ، آزمایش خون عروس خانم مطرح نمیشه و اگر یک نفر از زوج آزمایش طبیعی داشته باشه گواهی عقد صادر خواهد شد .اما بهتره در اولین فرصت و قبل از دعوت از اقوام و دوستان ، برای انجام آزمایش به مراکز ویژه این امر ،مراجعه کنید .

 42. با سلام . می خواستم بدونم لازمه روزانه قرص آهن رو هر خانمی مصرف کنه ؟ به چه میزان ؟ یا راه تشخیص نیاز به آهن چقدره؟

  • سلام دوست عزیز .لطفا مجددا مقاله اصلی نحوه مصرف قرص آهن و پرسش و پاسخهای مرتبط با این موضوع که سایر دوستان مطرح کرده اند ، رو مطالعه بفرمایید .
   بطور خلاصه ، تمام خانمهای باردار از هفته ۱۶ بارداری و خانمهای شیرده لازمه روزانه قرص آهن مصرف کنند .بقیه خانمها اگر در آزمایشات کم خونی و یا کمبود ذخایر آهن داشته باشند باید روزانه قرص آهن مصرف کنند .البته معمولا افراد در حال رشد بعلت افزایش نیاز و خانمهای در سنین باروری بعلت از دست خون ماهانه ، دچار عوارض ناشی ازمصرف آهن اضافی نمی شوند .

 43. سلام خدا قوت
  واسه آزمایش خون ازدواج که مراجعه کردیم دکتر واسم آهن درمانی تجویز کرد. گفت حداقل یک ماه و نیم الی دو ماه کپسول قول آیرن بخور روزی یک عدد بعد بیا آزمایش بده مجدد.
  نامزدم مینور هست و نتایج آزمایش خودم هم به این صورت هست :
  WBC: 4.9
  RBC: 4.88
  HGB: 12.5
  HCT: 59.5
  MCV: 80.9
  MCH: 25.6
  MCHC: 31.6
  PLT: 329
  LYM: 33.1
  MXD: 15.8
  من از تاریخ ششم اردیبهشت شروع کردم به آهن درمانی، ظهر یک کپسول هماتینیک اسید میخورم شب هم یه کپسول فیفول.
  میخواستم نظر شما رو در این رابطه بدونم. به نظر شما یک ماه به این روند آهن درمانی ادامه بدم سطح آهنم میاد بالا؟ فک کنم مشکلم MCH هست. ببخشید سوالم طولانی شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *