انگیزه هایی برای بیشتر خندیدن

۱۳۹۰/۰۶/۲۱

انگیزه‌هایی برای بیشتر خندیدن

در این گزارش می‌خواهم چند ویژگی مثبت و سودمند خنده را با شما در میان بگذارم تا با خواندن آن‌ها انگیزه‌ی شما برای هر چه بیشتر خندیدن و پیوستن به باشگاه‌های خنده دوچندان شود.

دشمن شماره‌ یک استرس
•    خنده با کاستن از غلظت هورمون‌های استرس‌زای شناور در خون، آثار استرس را برطرف می‌کند. پژوهشی که به‌تازگی در مورد پنجاه نفر از متخصصان فناوری اطلاعات در بنگلور هند انجام شد نشان داد که پس از خنده، میزان هورمون استرس (کورتیزول) در آنان بسیار پایین آمد.

هورمون‌های شادی‌آفرین
•    خنده به رهاسازی آندورفین منجر می‌شود. آندورفین ماده‌ی مخدری است که خود بدن می‌سازد و افزون بر تسکین ‌دادن دردها، حامل پیام‌های مهر و دلبستگی و احساس دلسوزی و گذشت نیز هست.

تقویت دستگاه ایمنی
•    خنده با افزودن بر میزان سلول‌های ایمنی ضد ویروس، ضد عفونت و ضد سرطان،  به تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌پردازد. همچنین میزان ایمونوگلوبین A را افزایش می‌دهد که نخستین خط دفاعی بدن در برابر ویروس‌های عفونی چون سرماخوردگی به‌شمار می‌رود.
•    بر پایه‌ی یافته‌های دکتر لی اس برک خنده می‌تواند فعالیت سلول‌های قاتل را که وظیفه‌ی محافظت از ما در برابر سرطان را به عهده دارند بهبود بخشد. (پژوهش‌های بالینی ۱۹۸۹).  لابوت ضمن تأیید یافته‌های دکتر برک، نتیجه می‌گیرد که خنده به بهبود تقویت ایمنی بدن می‌انجامد. (خبرنامه‌ی پزشکی رفتاری، ۱۹۹۰) در پژوهشی که در دانشگاه واترلوی کانادا انجام گرفت نشان داده شد که خنده ایمونوگلوبین‌هایA  و G را افزایش می‌دهد.

اکسیژن‌رسانی و ورزش‌
•    خنده قلب و عروق را حسابی ورزش می‌دهد. یک دقیقه خنده‌ی از ته دل، ضربان قلب را افزایش می‌دهد و اگر خنده ده دقیقه ادامه یابد، ضربان قلب به اندازه‌ی استفاده از دستگاه‌های ورزشی بالا می‌رود.
•    به گزارش دکتر فرای، خنده ورزشی عالی است. او یک دقیقه خنده‌ی از ته دل را با ده دقیقه پارو زدن یا دویدن برابر می‌داند. لوید نشان داده خنده آمیزه‌ای است از دم عمیق و بازدم کامل که منجر به تهویه‌ای مطبوع و آرامش و رهایی عمیق می‌شود. (خبرنامه‌ی روانشناسی عمومی، سال ۱۹۳۸)

افزایش گردش خون
•    خنده اندام‌های داخلی را ورزش و ماساژ می‌دهد و گردش خون به اندام‌های گوارشی و لنف‌ها را افزون می‌کند.
•    خنده با افزایش گردش خون، مواد زاید را از سلول‌ها تخلیه می‌کند و بدن را در اوج آمادگی‌ قرار می‌دهد.
•    افزایش گردش خون در عضلات صورت، چهره را گلگون و درخشان می‌کند.

هوش هیجانی
•    بازی‌های دسته‌جمعی برای رشد مهارت‌های اجتماعی و هوش هیجانی کودکان بسیار حیاتی است و محرومیت از بازی می‌تواند به ناراحتی‌های روانی، عاطفی، جسمانی و مشکلات جسمانی بینجامد.
•    خنده به بازیگوشی‌های کودکانه می‌انجامد. پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند بزرگسالان بازیگوش و شاد همچنان به یادگیری مهارت‌های اجتماعی ادامه می‌دهند و هوش هیجانی‌شان را تقویت می‌کنند.

پویایی گروهی
•    سلول‌های آیینه‌ای مغز باعث می‌شوند که ما احساسات و هیجانات افراد پیرامونمان را بازتابانیم. بودن در کنار انسان‌های شاد و خندان، ما را از خنده‌های ایشان بهره‌مند و خندیدن را برای ما کاری راحت می‌کند.
•    هرگاه چشم ما به چشمان کسانی که می‌خندند می‌افتد، سلول‌های آینه‌ای مغز، خنده‌های آنان را در ما باز‌می‌تاباند. این باعث می‌شود میزان هورمون‌های شادی آفرین بیش از پیش بالا برود و آثار استرس کاهش یابد.

تقویت روابط اجتماعی
•    میزان روابط اجتماعی روزانه‌ی هر فرد با دیگران، معیاری مهم در سلامتی و طول عمر به‌شمار می‌رود. تمرین یوگای خنده ـ به‌ویژه در باشگاه‌های خنده ـ به تقویت روابط اجتماعی همدلانه می‌انجامد که ثابت شده پس از خوراک و مسکن، مهم‌ترین عامل شادمانی افراد است.

برون‌ریزی
•    خنده با از پیش رو برداشتن موانع، راه را برای رها شدن احساسات و هیجانات سرکوب‌شده باز می‌کند. احساسات و هیجانات سرکوب شده ممکن است به ناراحتی‌های جسمانی، روانی و عاطفی بینجامند و رهاسازی آنها می‌تواند دگرگون‌ساز باشد. خنده شیوه‌ای عالی و بدون خشونت برای رهاسازی عاطفی و برونریزی به‌شمار می‌رود.

اکسیر جوانی
•    به ادعای بسیاری از اعضای پا به سن گذاشته‌ی باشگاه خنده، خنده با ورزش دادن و سفت و سخت کردن عضلات صورت، چین چروک را از بین می‌برد و چهره را جوان و شاداب می‌کند.
•    ورزش به عنوان یکی از راه‌های به تأخیر انداختن پیری شناخته شده است. یوگای خنده ورزشی ساده و لذت‌بخش برای همه‌ی گروه‌های سنی است که میزان پیگیری و پایبندی به آن بالاست.

About خالقی

مدیر و صاحب امتیاز سایت زنان توانمند، هیپنوتیزور،ردانشجوی دکترای تخصصی روانشناسی ،مدرس دانشگاه ،عضو انجمن علمی هیپنوتیزم آمریکا ،دارای مدرک مسترینگ اریکسونی و عضوانجمن روانشناسی سلامت وعضو انجمن روانشناسی اجتماعی ،عضو انجمن روانشناسی ایران ، نویسنده ی کتاب تاثیر شادمانی و آرمیدگی در اختلالات جنسی ،محقق در زمینه ی شادمانی درونی و معنویت درمانی ،مربی یوگاو مربی یوگای خنده ودارای چندین سال سابقه ی مدیریت گروه درمانی و توانمند کردن زنان

4 comments on “انگیزه هایی برای بیشتر خندیدن

  1. خیلی مطلب جالب و آموزنده است ممنون خانم خالقی عزیز .روز جمعه و امروز حسابی از یوگای خندهء شما استفاده کردیم طبق معمول .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *