بختک یا فلج خواب

خروج از بدن – نیکولاس نیوپورت (قسمت اول: فلج خواب)

بختک یا فلج خواب چیست؟

فلج خواب در هنگام بیداری، کلید موفقیت برای کسانی که می خواهند برونفکنی کنند!

آیا تا حالا شده صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که نمی توانید حرکت کنید یا صدایی کنید و این حالت برای چند دقیقه ادامه پیدا کند؟ به این حالت فلج خواب می گویند.

این اتفاق برای من می افتاد و من نمی دانستم که این حالت چیست و چرا اتفاق می افتد و سالها به خاطر آن دچار بی خوابی می شدم ولی اکنون به روشی تبدیل شده که امکان برونفکنی های مکرر را برای من فراهم می کند

…………………………………………………………

مردم اولین بار چگونه با فلج خواب ملاقات می کنند و با آن آشنا می شوند؟

اشخاص معمولا موقعی که هنوز فلج خواب ادامه دارد بیدار می شوند و متوجه می شوند که نمی توانند حرکت کنند. یعنی وارد حالت (ذهن بیدار – بدن خواب) می شوند.در حالت فلج خواب شخص احساس می کند که یک لحاف سنگین از جنس سرب روی او کشیده شده. در حقیقت هیچ چیز سنگینی روی بدن قرار داده نشده و عضلات شخص هم ضعیف نشده اند. این احساس به این دلیل است که مغز باید یک سیگنال عصبی خیلی قوی تری بفرستد تا عضله حرکت کند. این باعث می شود که شخص احساس کند که در مقابل حرکت عضله او یک مقاومت وجود دارد.ممکن است که بخواهید بدانید که آیا فلج خواب خطرناک است و یا اینکه چگونه می توان آن را برطرف کرد. فلج خواب هیچ خطری ندارد زیرا این عملی است که بدن شما هر شب آن را انجام می دهد.

…………………………………………………………

اگر بخواهیم حالت فلج خواب را برطرف کنیم، باید چه کار کنیم؟

تنها راهی که بدن بفهمد ذهن بیدار شده این است که ذهن باعث حرکت یک عضله در بدن شود ولی هنگامی که فلج خواب صد در صد عضلات بدن را از کار انداخته این کار امکان پذیر نیست.خوشبختانه فلج خواب فقط عضلات ارادی بدن را در گیر می کند مثل عضلات دست و پا ولی عضلات مربوط به تنفس نیمه اختیاری هستند و فلج خواب نمی تواند کاملاً آنها را از کار بیندازد و شخص حتی در فلج خواب کامل، هنوز مقداری کنترل بر تنفس خود دارد.اگر وارد حالت فلج خواب شدید و تصمیم گرفتید که از آن حالت خارج شوید تنها کافی است به شکلی تنفس کنید که با الگوی تنفس هنگام خواب متفاوت باشد. بهترین روشی که من برای این کار یافته ام این است که آهسته و عمیق نفس بکشید.بعد از 10 یا 15 ثانیه بدن متوجه تغییر می شود و شخص را از حالت فلج خواب خارج می کند. برای رسیدن به حالت رویای آگاهانه هیچ چیز صد درصد قابل اعتماد نیست ولی انجام فلج خواب برای من همیشه موثر بوده.بعضی افراد می گویند هنگامی که در حالت فلج خواب بیدار می شویم نمی توانیم نفس بکشیم. عدم توانایی نفس کشیدن به فلج خواب مربوط نمی شود. این افراد دارای یک بیماری به نام وقفه تنفس در هنگام خواب (sleep apnea) هستند و برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنند.

…………………………………………………………
فلج خواب (sleep paralysis) به حالت ناتوانی در انجام حرکات ارادی حین خواب اطلاق می شـود. فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیز می بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدار شـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر هنگام به خـواب رفتن رخ می دهد.

فلج خواب از چند ثانیه تا چـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. 25 تا 30 درصد جـمعیت کشـور، حـداقل یک بار در طول زندگی خود اخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند.
فلج خواب می تواند در هر سنی رخ دهد.

علایم فلج خواب:
1) ناتوانی در حرکت دادن تنه، دست ها و پاها و صحبت کردن (فرد از فرط ترس می خواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا می کند، اما گویی تلاش وی بی نتیجه است)
2) فلج تمام و یا بخشی از عضلات بدن

3) احساس خفگی و مرگ (گویی، چیزی روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است)
4) وحشت زدگی و اضطراب.

5) توهمات خواب (hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، دیداری و لمسی رویا مانند اطلاق می شود، مانند احساس حضور یک انسان دیگر در اتاق، احساس فشار بر روی قفسه سینه، دیدن سایه ی افراد، دیدن منبع نورانی، شنیدن صدای افراد، شنیدن صدای قدم هایی که نزدیک می شوند، دیدن شبح، احساس خروج روح از بدن، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای باز و بسته شدن درها.

تصورات غلط نسبت به فلج خواب یا بختک:
آزار و اذیت توسط جن، شیطان، دیو و یا موجودات ماورای زمینی، و یا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج روح از بدن.

علل ایجاد فلج خواب:
عوامل ژنتیکی، اضطراب و استرس، اختلال هراس و اختلال در نظم خواب .

مکانیسم ایجاد فلج خواب:
در طی خواب در مرحله ی حرکات سریع چشم (REM)، یعنی مرحله ای که فرد خواب (رویا) می بیند، مغز انتقال پیام های عصبی به سوی عضلات اسکلتی (به استثنای عضله دیافراگم و عضلات چشم) را متوقف می سازد، تا شما رویاهای خود را برون ریزی نکنید (یعنی مثلا وقتی در خواب می بیند می دوید، از رختخواب بلند نشوید و شروع به دویدن نکنید).

هنگامی که شما قصد دارید از خواب بیدار شوید، مغز مجدداً کنترل عضلات را

به دست می گیرد. اما گاهی اوقات، قبل از اینکه مغز کنترل عضلات اسکلتی

را به دست گیرد و عضلات از حالت فلج بودن خارج گردند، شما هوشیاری خود

را باز می یابید که نتیجه ی آن احساس ترس آور فلج بودن بدنتان خواهد بود.

نقطه ی مقابل این عارضه زمانی است که برخی افراد هنگام دیدن رویا، دست ها و پاهای خود را تکان می دهند و یا در موارد شدید تر دچار خوابگردی(راه رفتن در حین خواب) می شوند.

چه چیزهایی احتمال تکرار فلج خواب را افزایش می دهند:
1) کسانی که به طور طاق باز و به پشت می خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می شوند.
2) برنامه ی خواب نامنظم و محرومیت از خواب
3) افزایش استرس و اضطراب
4) تغییرات ناگهانی در سبک و یا محیط زندگی
5) مصرف قرص های خواب آور و آنتی هیستامین ها

چگونه هنگام احساس فلج شدن بدن، خود را از این وضعیت هراس آور خلاصی بخشید:
1) سعی کنید انگشتان دست یا پای خود را تکان دهید.

2) چشمان خود را به شدت تکان دهید و به دنبال آن پلک ها و سر خود را.

3) سعی کنید وضعیت خروج از بدن را در خودتان القا کنید.

درمان فلج خواب:
فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است. تنها با رعایت اصول بهداشت خواب، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرس ها و ترس ها می توان تکرار آن را به حداقل رساند.
فلج خواب چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

فلج خواب یک مکانیسم دفاعی است که بدن در هنگام خواب از آن استفاده می کند. هنگامی که شخص دارد خواب می بیند که در حال انجام یک عمل فعال است، مثل دویدن، اگر در حالت فلج خواب نباشد دست و پایش را تکان می دهد و بیدار می شود.

برای جلو گیری از حرکت دست و پا هنگام خواب دیدن، مغز ارتباط بین ذهن و عضلات بدن را قطع می کند و به این ترتیب حرکاتی که در ذهن و فکر انجام می شود به بدن منتقل نمی شود و شخص دست و پایش را تکان نمی دهد و بیدار نمی شود.

در حالت طبیعی شخص از وقوع فلج خواب با خبر نمی شود زیرا معمولاً اول ذهن به خواب می رود و آگاهی خود را نسبت به بدن و محیط اطراف از دست می دهد و سپس مغز ارتباط بین ذهن و عضلات بدن را قطع می کند. به عبارت دیگر در حالت طبیعی ابتدا شخص وارد یک حالت (ذهن خواب – بدن بیدار) می شود و سپس به یک حالت (ذهن خواب – بدن خواب) می رود.

تمام فوت و فن انجام یک رویای آگاهانه این است که به تمرکز توسط ضمیر ناخودآگاه وارد شویم بدون اینکه آگاهی خود را از دست بدهیم و فلج خواب می تواند این کار را برای ما امکان پذیر سازد زیرا شخص را به طور خود کار در حالت تمرکز توسط ضمیر ناخودآگاه قرار می دهد.

وقتی که شخص بیدار است مغز او در حالتی است که آن را (بتا) می نامند. حالت (بتا) یعنی اگر از مغز شخص نوار مغزی بگیرند و امواج مغزی را ثبت کنند اکثر امواج ثبت شده فرکانسی بین 14 تا 30 خواهند داشت. هنگامی که شخص وارد حالت فلج خواب می شود مغز به طور خود کار خودش را در (حالت رویا دیدن) قرار می دهد که حالت (تتا) نامیده می شود. حالت (تتا) یعنی اگر از مغز شخص نوار مغزی بگیرند و امواج مغزی را ثبت کنند اکثر امواج ثبت شده فرکانسی بین 4 تا 7 خواهند داشت.

دانستن این راز باعث می شود از اشتباه بزرگی که اکثر افراد در آغاز یادگیری برونفکنی می کنند، اجتناب کنیم.

اشتباه بزرگ این است که اکثر کتاب ها یی که در مورد برونفکنی نوشته شده می گویند در یک مرحله از حالت بیداری به حالت برونفکنی بروید. البته این امر ممکن است ولی برای کسانی که می خواهند به تازه گی برونفکنی کنند بسیار مشکل است. من پیشنهاد می کنم که به این صورت شروع نکنید و به جای آن از دو مرحله استفاده کنید. در مرحله اول از روش ها و دستوراتی استفاده کنید که بدن را به خواب می برد و حالت فلج خواب را ایجاد می کنند. در مرحله دوم از دستورات و تکنیک هایی خروج از بدن استفاده کنید تا از بدن خود خارج شوید و فلج خواب را به برونفکنی تبدیل کنید.

…………………………………………………………

وقتی که بدن شخص در حال به خواب رفتن است چه چیزی احساس می کند؟

هنگامی که شخص در یک فلج خواب بیدار می شود احساس می کند که یک لحاف سنگین از جنس سرب روی او انداخته شده ولی وقتی می خواهد از حالت بیداری کامل وارد حالت فلج خواب شود احساس می کند که یک لحاف سنگین سربی دارد از پایین به بالا روی او کشیده می شود. ابتدا سنگینی را در ناحیه پاها احساس می کند بعد در ناحیه ساق پا و سپس رانها و به همین ترتیب تا اینکه احساس می کند یک لحاف سنگین بر روی تمام بدن و سرش کشیده شده. وقتی که شخص چنین احساسی کرد یعنی در حالت فلج خواب کامل قرار دارد .

یک راه برای ایجاد مکرر و ارادی فلج خواب این است که شخص پس از بیدار شدن هیچ حرکتی نکند. این حالت به احتمال قوی به حالت فلج خواب تبدیل خواهد شد.

وقتی می گوییم پس از بیدار شدن بدون هیچ حرکتی باقی بماند منظور این است که حتی چشمهایش را باز نکند و حتی چشمهایش را حرکت ندهد.

اگر شخص پس از بیدار شدن هیچ حرکتی نکند بدن متوجه نمی شود که آیا ذهن بیدار شده یا هنوز خواب است و اگر بی حرکت بودن ادامه پیدا کند بدن چنین فرض می کند که ذهن هنوز خواب است و دوباره فلج خواب را ایجاد می کند.

33 comments on “بختک یا فلج خواب

 1. سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون من بار ها دچار فلج خواب شدم.برونفکری چیه؟

 2. سلام. مرسی . بلخره یه مطلب خوندیم علمی باشه.من خیلی خیلی خیلی زیاد دچار فلج خواب میشم.اوایل خیلی تقلا بدای بیدار شدن داشتم.ولی الان حتی میتونم در این حالت دوباره بخوابم…یا گاهی حس میکنم تنفسم داره بهم میریزه تمرکز میکنم و خودمو آروم میکنم.من فکر میکردم شاید فشتر خون یا قندم میافته که اینطور میشم.

 3. امروز عصر بعد دوروز پیاپی بی خوابی و بدخوابی و سحر خیزی کمی خوابیدم.دچار این فلج خواب که تا قبل دیدن این سایت اسمش رو هم نمیدونستم شدم.وحشتناک بوووود وحشتناک بود …. وحشتناک بوووود هرچقدر تلاش میکردم که دست راستمو حرکت بدم نمیتونستم.نفسم قطع شده بود یهو …. مرگو به چشمم دیدم…. الانم حال روحیم بهتر شد.بعد از خوندن این مطلب…سپاسگزارم بابت نگراش این مطلب مهم و حیاتی

 4. اگه مامانم نبود این طوری نمی شدم.خیلی از دستش ناراحتم.
  من اول فکر کردم کار جن ها است چون صدای خش خشی مانند این که کسی ناخن خود را روی دیوار می کشد شنیدم.پدرم را دیدم که از جلوی اتاقم رد می شد ساعت حدود4صبح بود.چون ساعت 6بعد از ظهر خوابیدم ساعت3بیدار شدم خواستم داد بزنم بیا کمکم کن ولی نتونستم خیلی سخت بود.بدترین شب بود و من بدترین خاطره را داشتم.در عرض یک شب چندبار شدم.
  قبلش از نوه ی خاله ام که هم سن من است=10سال به من گفته بود که کار جن هاست ولی من فکر کردم شوخی می کنه و بختک وجود نداره ولی دیگه همین یه شب برای صد شبم کافی بود.

 5. من وقتی بچه بودم خیلی دچار این حالت میشدم یعنی به زور دستمو تکون میدادم تا بیدار میشدم اما دیگه بعد از یه مدتی اینجوری نشدم تا چند وقت پیش قبل از اینکه به خواب کامل برم حتی بعضی اوقات فقط با بستن چشمام احساس عجیبی بهم دست میده احساس سنگینی خیلی بدی که اگه چشمام رو باز نکنم هر لحظه بیشتر و بیشتر میشه اصلا وضع خیلی بدیه مثل وقتایی که تب میکنی تو خواب سرگردان میشی  

 6. من هم به ندرت به این درد دچار میشم چشم هام باز میشه هرچند خودم تکان میدم نمی تونم از خواب بیدار شم

 7. وای عالی بود مرسی.خیالم راحت شد خیلی وحشت داشتم حتی اسمشم نمیدونستم چیه خیلی عذابم میداد.متشکرم

 8. من خیلی زیاد دچار این حالت میشم
  از سال قبل بخاطرش خیلی دکتر میرفتم چون اسمشو نمیدونستم
  دکترا فقط نگام میکردن حتی بهم داروی صرع و تشنج دادن
  امسال خوب شدم چن ماه ولی دوباره شروع نمیخوام دچار این حالت بشم دیگ
  دارم دیوونه میشم خیلی سخته
  خدا:'(

 9. سلام دوستان چند ساليه كه درگير اين مساله هستم و هفته اي يك يا دوبار پيش مياد اگر ميخواين از اين حالت بيرون بياين كافيه سعي كنين داد بزنين اونوقت صدايي مثل ناله ميكنين و به اطرافيان بگين تا اين صدارو شنيدن شمارو تكون بدن .اين حالت كه معتقدند صرفا اتفاق علميه و من اصلا قبول ندارم بعد از ٧ سال درگيري با اين مساله و تكرارش در روزهاي كاملا خاص حالت بسيار ترسناكيه ولي سعي كنين از استرس دور باشين، يادمون باشه استرس و درون ريختن مشكلات نيروهاي دروني شمارو تقويت ميكنه و اصلا خوب نيست به مرور زمان خيلي اذيت ميشين.

 10. من عضلاتم بی حس نمیشه حرفم میتونم بزنم فقط برای چند ثابیه صدای فردی رو درست داخل گوشم میشنوم گه داره حرف میزنه یه هفتس هرشب اینجوریم دلیلش چیه؟؟؟؟؟

  • ده تا بیست در صد جمعیت عمومی این توهمات را تجربه میکنند،اگه موقع به خواب رفتن باشه،به آن ها توهم های هیپنوگوژیک میگند و اگه موقع بیدار شدن باشه توهم های هیپنوپمپیک میگند،معمولا دیداری شایع تره ولی گاهی هم انگار یک نفر صداشون می کنه اگه فقط موقع بیدار شدن باشه و یا تازه به خواب رفته باشید مشکلی نیست ولی اگه همیشه حس می کنید حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید،ممکنه مشکل ارگانیکی یا عصبی داشته باشید.

 11. چرا مغز توهم میزنه؟به خاطراسترسه؟من که دغدغه یا استرس آنچنانی نداشتم!!!!!!!!!

  • ندا جان گفتم توهم های شنیداری و دیداری موقع خواب یا بلافاصله بعد از بیدار شدن پاتولوژیک نیست و طبیعیه و از هر چهار نفر یکی داره،اگه همیشگی باشه وبصورت باور باشه فکر کنه واقعیه پاتولوژیه و اون وقت باید دنبال علل آن باشیم.

 12. آهان متوجه شدم چون تازگیا دچار شدم گفتم شاید علت خاصی داشته باشه…ممنون از توضیحتون

  • سلام دوست عزیز . یک بار دیگه مقاله رو بخونید . این مطلب اساس علمی در منابع معتبر پزشکی و روانشناسی دارد .فلج خواب یک اختلال خواب است و قرار نیست همه افراد سالم آن را تجربه کرده باشند .درمطالعه ای در سال 2011 ذکر شده بود که حدود 7.6 درصد جمعیت عمومی آن را تجربه کرده بودند و البته دربین افرادی که افسردگی و استرس ویا سایر اختلالات ذهنی دارند و یا افرادی که برنامه خواب نامنظم دارند و یا تغذیه نامناسب قبل از خواب یا افکار پریشان قبل از خوابیدن دارند ، شایعتر هم هست . بعضی از قدما که علت علمی این اختلال ر انمی شناختند و آن را به عوامل خرافی نسبت می دادند

  • خواب بودن بدن اون هم وقتی ذهن داره هوشیاریشو به دست میاره واسه بیداری که خرافات نداره…..واسه اکثر ماها اتفاق میوفته عزیزم..امیدوارم واست پیش نیاد.

 13. من اغلب اوقات و چندین ساله ،وقتی خواب نامنظم داشته باشم برام اتفاق میفته . قبلنا خیلی میترسیدم و این باعث شدت و طولانی تر شدن اون حالت میشد ولی بعد ازون یاد گرفتم که خودمو اروم کنم و چون عملا هیچ کاری از آدم برنمیاد از خودم صدایی مثل خروپف در بیارم و با همون صدا یهو هشیار میشم . با اینکه خرافات راجب این قضیه زیاده اما از همون اول من میدونستم دلیل علمی باید داشته باشه . ممنونم از توضیحاتتون .

 14. من شاهد مرگ توسط بختک بودم 0_0 ودروغ هم نمیگم چند روزی بود که زیاد شده بود ویک شب هم دیگه بیدار نشد دلیل ایست قلبی بود ولی یه جوون بیست و خورده ای ساله چرا باید ایست قلبی کنه…اونم دقیقا وقتی این خوابا رو میدید…من دلیل علمی فلج خواب رو قبول دارم…ولی قبول هم دارم از ترس این توهمات سکته و ایست قلبی میشه کرد…پس باید مراقب باشیم

 15. خیلی حالت بدیه . بعدظهر با خستگی بدن خوابیدم . بعد دو ساعت با صدای مادرم که تلفنی حرف میزد بیدار شدم . راجع به مسائل من بود میخواستم بگم نگو . میشنیدم اما بیدار نمیشدم . داد میزدم اما بیدار نمیشدم . کم کم صدام به زوزه تبدیل شده و در آخر یه داد بلند و تونستم بیدار بشم . در آخر هم خیلی عصبانی شدم . فکر میکنم کلا سیستم اعصابم و به هم ریخت و کنترلم و از دست دادم . متاسفم

 16. این مطالب کاملا صحیح هستن.من اگر ظهرا بخابم به محض اینکه میخام وارد مرخله خواب بشم و چشام سنگین میشه دچار فلج خاب میشم.بلا استسنا اگر ظهر بین ساعت ۱۲ تا ۸ شب بخابم این اتفاق برام میفیته.واسه همین از ترس این اتفاق هیچ وقت ظهرا نمیخابم.ولی از اونجایی که نیرم سر کار بعضی وقتا واقعا نیاز دارم به خواب و وقتی میخوابم دچار فلج خوای میشم.مال من با توهمات شنیداری و دیداری همراهه.و وقتی میخام از خواب بیدار شم چشامو محکم میبندم و یهو باز میکنم تا بیدار شم.واسه من قبل به خواب رفتن اتفاق میفته که خب نادر تره.این مطالبی که گفتین کاملااا صحت دارن.من دکترای علوم مغز و اعصاب میخونم و همه این حرفایی که اینجا نوشته را تایید میکنم.کاملا صحیحنگاهی وقتا به کسایی که ظهرا ۲_۳ساعت میخابن حسودیم میشه.همه هم خونه ای هام روزی ۳ساعت ظهرا میخابن و واسشون عجیبه که من نمیتونم بخابم.ممنون از سایت خوبتون.(راستی امروزم دوباره دچارش شدم?)

 17. دوستان اگر بدونید برونفکنی یا به نظر بنده درونفکنی و رفتن به عوالم درون یا به قولی برخی از افراد، رویای صادقانه چه لذتی داره؛ از فلج خواب ترس و هراس ندارید. زیرا فلج خواب برای اون دسته افرادی که میخوان سفر روحی داشته باشند و یا به عبارتی خروج روح از بدن ( تجربه شبیه به مرگ ) و رفتن داخل تونل زمان و یا سیاهچاله نورانی، حتما سعی کنید فلج خواب برای شما انفاق بیفتد. بنده به شخصه آرزوم این هست که هر شب فلج خواب برای من اتفاق بیفتد؛ زیرا باهاش میتونم به عوالم دیگه سفر کنم و در غیر اینصورت اگر بخواهم از حالت های دیگه برونفکنی کنم؛ کارم خیلی سخت میشه . پس فلج خواب از دیدگاه من و نویسنده این مقاله، یک موهبت الهی است که براحتی به موج تتا میرویم و به عوالم دیگر سفر میکنیم. یا حق

  • لذت بخش؟؟موهبت الهی؟؟؟امیدوارم هیچکی به این حالت دچاذ نشه اونقدر وحشتناک بود که دوست دارم بمیرم ولی دیگه اون حالتی نشم،،،داری داد میزنی کسی صداتو نمیشنوه میخوای خودتو تکون بدی نمیشی مرگو با چشم دیدن چه لذتی داره اخه………

  • با درود آقای زمانیان میخواستم هر جور شده چند تا سوال تخصصی متافیزیکی ازتون بپرسم. اگه امکانش هست منت بزارید سر ما بهم پیام بدید. [email protected] هم ایمیل و هم تلگرام. با خسته نباشید خدمت ادمین سایت من خیلی وقته به دنبال یه کار بلد تو این حوزه هستم خواهشا تایید بفرمایید. سپاس

 18. من از مدتها قبل این حالتو داشتم الان متوجهدشدم که اسمش فلج خواب یا بختک هستش و دقیقا لحضات اول که میخوام بخوابم به من دست میده و الان یه مدتی شده هر شب به سراغم میاد و تو خواب با تمام قدرت سعی میکنم یه تکون کوچیک به خودم بدم تا از این حالت خارج بشم و به محض کوچکترین تکون منو ول میکنه
  البته اگه یه چاقو بالا سرم بزارم دیگه سراغم نمیاد

 19. وقتی تنها شدم بختک اومد سراغم یه خواب بد میبینم بعدش یهو دست و پام مخصوصا پام قفل میشه بیدار میشم بازم ک میخوابم همونجوری میشم بعد از دیدن ۱خواب برام اتفاق میفته..خیلی میترسم..باید چیکار کنم؟چند ماهی بود که اینجوری نشده بودم ولی امشب باز وقتی شوهرم رفت اونجور شدم.

 20. من هر شبو هر شب دارم اینطوری میشم دیگه نمیدونم چیکار کنم .یه شب این حالت خیلی شدید بود یه لحضه کل انرژیه صدام آزاد شد وتبدیل شد به یه جیغ بلند چند هزار کیلومتری.
  قبلش خواب های مختلفی میبینم مثلا یه بار خوابدیدم یه کاغذ سفید توی دستمه وتوش نوشته رهایت نمیکنم یا یه صدایی توی گوشم میگه از خدا رد شو…واقعا ترسناک .کاش یه روزی برسه که راحت بخوابم.

 21. ضمن تشکر از این مطلب مفید بنده طی مدت حدود ۱۳ سال به طور مکرر دچار این حالت میشدم بطوریکه از خوابیدن می‌ترسید م و اکثر شبها نمیخوابیدم و بعد از بارها مراجعه به پزشک نهایتا عمل Ictرو روی مغزم انجام دادن یعنی شوک مغزی در سه نوبت که نتیجه نصف حافظم پاک شد، ولی این مشکل همچنان ادامه داشت گاهی قبل از خواب انگار کسی بهم سیلی شدیدی بزنه و گاهی هم این حالت ، با خوندن متن فوق اون توهمات حین فلج خواب رو توجیح کردیم ولی این کشیده خوردنها چی؟ کسی این تجربه رو داشته؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *